Tegoroczna edycja XVIII Euroregionalnego Koncertu kolęd "Soli Deo Gloria" już za nami.
Tegoroczna edycja odbyła się po raz kolejny w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, patronat nad koncertem objął Prezydent Miasta Krosna. Przy wypełnionej widzami widowni kościoła p.w. Św. Piotra i Św. Jana z Dukli wystąpiły łącznie 4 chóry : goście ze Węgier i Słowacji oraz dwa miejscowe z Krosna.

Edycja miała swoją specyfikę, zaproszeni zagraniczni goście byli tymi, którzy nie dojechali z przyczyn pogodowych (obfite opady śniegu) w roku ubiegłym, a nade wszystko po raz pierwszy od 13 lat zabrakło z przyczyn zdrowotnych serca artystycznego koncertu – p. Marioli Rybczak, na co dzień m. in. dyrygenta organizatora koncertu, chóru mieszanego Echo.

Śpiew jest tym magnesem, który łączy kultury, pokolenia i ludzi. Śpiew kolęd jako wyraz radości z przyjścia na świat oczekiwanego Mesjasza ma dodatkowo wymiar łączenia całych społeczeństw i rodzin. Taką rozśpiewana rodziną były występujące chóry.

Chór Żeński Uniwersytetu Muzycznego Béla Bartók w Miszkolca, dyrygowany przez prof. Zoltana Sandora zaprezentował niezwykle ambitny i różnorodny repertuar kolęd i pieśni sakralnych m. in. z dodatkami akompaniamentu oraz solówek młodych artystek.

XVIII euroregionalny koncert kolęd

Występujący jako drugi - Chór Młodzieżowy I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie jest kontynuatorem pięknej tradycji, zapraszania do uczestnictwa w koncercie, lokalnego chóru. Licealiści, jako muzyczne dziecko swego założyciela i dyrygenta – p. Krzysztofa Trybusa – nie zawiedli zgromadzonej publiczności prezentujące piękne aranżacje najpiękniejszych, polskich kolęd i pastorałek.

Kolejny z wykonawców, zaprzyjaźniony z chórem Echo – chór kameralny "Chorus Via Musica" z Presova jest zespołem występującym na scenach Słowacji i Europy od ponad 12 lat. Chór pod batutą dyrygentki Eriki Haas zaprezentował stojący na bardzo wysokim poziomie repertuar kolęd wielojęzycznych oraz utworów sakralnych.

Wreszcie gospodarze XVIII edycji Euroregionalnego Koncertu Kolęd – chór mieszany Echo, dyrygowany przez p. Aleksandrę Fiołek – Matuszewską przygotował opracowania kolejnych polskich kolęd i pastorałek, dając możliwość jeszcze głębszego wejścia w atmosferę Narodzenie Pańskiego.
Klamrą spinającą ten barwny i stojący na niezwykle atrakcyjnym poziomie koncert było wykonanie w trzy językowej wersji, jednej z najbardziej znanych na świecie kolęd "Cicha Noc" oraz kanonu "Soli Deo" pod dyrekcją Aleksandry Fiołek – Matuszewskiej, zakończony bisem rekordowej w historii koncertu, ponad stuosobowej grupy chórzystów – uczestników bieżącej edycji. Gromkie brawa pod adresem wykonawców i organizatorów pozwalają sądzić, że przyszłoroczna edycja będzie równie wielkim wydarzeniem.

Udostępnij ten artykuł znajomym: