Jury pod przewodnictwem Tomasza Okoniewskiego artysty fotografika rozstrzygnęło konkurs 9. Ogólnopolskie Biennale Fotografii "Krosno. Miasto i ludzie - światło".
Ogólnopolskie Biennale Fotografii "Krosno. Miasto i ludzie" jest konkursem cyklicznym. Tematem tegorocznej 9. edycji konkursu było światło. Jest ono najważniejszą częścią procesu fotografowania, dzięki niemu powstaje obraz. OBF jest konkursem niepowtarzalnym przez kolejne edycje dokumentuje rzeczywistość i życie w Krośnie, pokazuje mieszkańców, miejsca, emocje i nastrój miasta.

Ogólnopolskie Biennale Fotografii

Na 9. Ogólnopolskie Biennale Fotografii "Krosno. Miasto i ludzie – światło" wpłynęło 52 prace, w tym 5 cyklów, w sumie 67 zdjęć. 14 grudnia 2017 roku odbyło się posiedzenie jury pod przewodnictwem Tomasza Okoniewskiego artysty fotografika.
-Wśród nadesłanych prac poruszyły te, które – prócz zalet dokumentacyjnych – zachwyciły nieszablonowym i kreatywnym podejściem do zobrazowania miasta, a główną rolę zgodnie z tematem konkursu pełniło w nich trudne fotograficzne tworzywo, jakim jest światło – podsumowuje Tomasz Okoniewski – przewodniczący jury.

Ogólnopolskie Biennale Fotografii

Wernisaż wystawy odbył się 18 stycznia w Piwnicy PodCieniami – Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, wiceprezydent Bronisław Baran, Przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit oraz Ewa Mańkowska – dyrektor Muzeum Rzemiosła i Tomasz Okoniewski – przewodniczący jury, wręczyli nagrody zwycięzcom i wyróżnionym w 9. Ogólnopolskim Biennale Fotografii "Krosno. Miasto i ludzie – światło".

I nagrodę zdobył Damian Krzanowski na dwie fotografie: Wolność, Zawsze do usług. II nagrodę jury przyznało Mateuszowi Nowakowi za fotografię Światło, III nagroda równorzędnie przypadła Pawłowi Fiejdaszowi za fotografię z cyklu: Nalot oraz Patrycji Kowalskiej-Bugno za dwie fotografie o tym samym tytule: Skrawki dnia – odbicia i cienie.
Jury przyznało również 4 honorowe wyróżnienia, które otrzymali: Przemysław Niepokój-Hepnar za fotografię Przerwa, Marcin Pawiński za fotografię Opal, Szymon Muszański za fotografię Z wysokości, Latarnik, Biker oraz Magdalena Tomkiewicz za pracę Zamyślenie.

Tradycyjnie przyznano również nagrody pozaregulaminowe. Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna zdobył Stanisław Chara za fotografię Lux Perpetua, Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Krosna przypadła Annie Zimka za pracę Lampy w uliczce. Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie przyznała nagrodę Damianowi Krzanowskiemu za fotografię Wolność. Podczas uroczystości, spośród zgłoszonych zdjęć, goście wybrali jeszcze jedną nagrodę specjalną – nagrodę publiczności. Zdobył ją Mateusz Nowak za fotografię: Człowiek na kładce.

Ogólnopolskie Biennale Fotografii

Wystawa pokonkursowa potrwa do 28 lutego 2018 roku. Na bazie prac zgłoszonych do konkursu powstał również katalog, który niezmiennie od 9. edycji jest wyjątkowym dokumentem utrwalającym chwile.

Udostępnij ten artykuł znajomym: