Wystawę z okazji 10-lecia Pracowni Grafiki Tradycyjnej można zobaczyć w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza na wystawę oraz do udziału w finisażu wystawy z okazji 10-lecia Pracowni Grafiki Tradycyjnej.

Tak intensywnych, pełnych dobrych spotkań i radości dziesięciu lat ze świecą szukać. Bez względu na to, w której części budynku RCKP się znajdziemy, Pracownia Grafiki Tradycyjnej jest obowiązkowym przystankiem. Młodzi artyści, w trakcie wędrówki w poszukiwaniu własnych zainteresowań, znajdą tu z jednej strony pewną wynikającą z kontekstu historycznego wiedzę o technikach dzisiaj już zapomnianych, a przez wielu nigdy nie poznanych, z drugiej – sposób spędzenia wolnego czasu.

Obydwa te – zdawałoby się przeciwstawne bieguny – łączy ze sobą właśnie miejsce – mały warsztat, w którym znajdziemy prasy drukarskie, narzędzia i liczne, mniejsze lub większe, grafiki na ścianach, pierwsze projekty i czekające na prezentacje gotowe prace. Na pierwszym planie jest grafika i jej kontekst – etapy powstawania prac, poznawania nowych, choć przewrotnie, starych technik, wybór narzędzi i kolorów farb. Jest miejsce dla zegarmistrzowskiej wręcz precyzji i improwizacji. To tutaj odkrywane są skarby grafiki tradycyjnej.

Do tej pory linoryt i linoryt barwny, sucha igła, monotypia, kolograf, mokulito czy techniki gościnne poznane podczas warsztatów w węgierskim Egerze – akwaforta i akwatinta. Z całym tym bogactwem zapoznaje nas Joanna Topolska-Uliasz – dobra dusza Pracowni, założycielka i instruktorka. Dzięki Pracowni Grafiki Tradycyjnej możliwe są spotkania, które nie zdarzają się nigdzie indziej i które – bez najmniejszej wątpliwości – owocować będą w przyszłości. To czyni instruktorów, uczestników, zapraszanych gości spełnionymi, a miejsce wyjątkowym i wartym powrotów nawet po latach.

Wystawa jest czynna w dniach od 6 do 26 kwietnia. Finisaż wystawy z okazji 10-lecia Pracowni Grafiki Tradycyjnej odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 17:00.

Udostępnij ten artykuł znajomym: