Rodzinny Tabor w Zawadce Rymanowskiej, to wakacyjna szkoła tradycji Podkarpacia prezentowana w formie możliwie najmniej stylizowanej.
Rodzinny Tabor to tydzień wypełniony warsztatami muzyczno - tanecznymi i rzemieślniczymi, wykładami, zajęciami, widowiskami i potańcówkami przy tradycyjnej muzyce.Chcemy stworzyć okazję do spotkania pokoleń, do spotkania miasta z wsią, do spotkania muzykantów urodzonych jeszcze w latach 20 XX w. z młodym pokoleniem, które poszukuje inspiracji w tradycyjnej kulturze muzycznej, tanecznej i rękodzielniczej.

​Naszą ofertę adresujemy przede wszystkim do rodzin. Zamysłem Rodzinnego Taboru jest danie sposobności rodzicom, aby praktykowali tradycyjne tańce, rzemiosła i śpiew, kiedy ich pociechy dobrze się bawią i rozwijają na swoich zajęciach; stworzenie okazji, aby cała rodzina przeżyła coś pięknego razem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pomoże w tym świetna lokalizacja – wieś z oryginalną łemkowską architekturą i piękne beskidzkie pejzaże.


W ramach tygodniowego festiwalu odbędą się:
1 lipca - inauguracja Rodzinnego Taboru: Koncert pieśni dziadowskich, tradycyjnych pieśni pogórzańskich w wersji "in crudo". Targ Tradycji, czyli targowisko ludowych instrumentów, zabawek, rękodzieła i regionalnych potraw oraz potańcówka na dechach. Zagrają: Kapela Trzcinicoki, Witold Roy Zalewski i Karuzela. Zabawę poprowadzi Grzegorz Ajdacki

2-6 lipca – warsztaty i potańcówki:
Na starsze dzieci (5–12 lat) czeka "Klubik z Tradycjami", a w nim zajęcia inspirowane kulturą tradycyjną. Młodsze dzieci (2–5 lat) zapraszamy wraz z rodzicami na: zabawy muzyczno - ruchowe przy muzyce na żywo, codzienne zabawy plastyczne. Dla rodziców najmłodszych taborowiczów przygotowaliśmy konsultacje chustowe i zajęcia umuzykalniające dla niemowląt "gordonki".

Oferta dla młodzieży i dorosłych:
• warsztaty tańców tradycyjnych
• tradycyjne pieśni Podkarpacia
• spotkania z instrumentami tradycyjnymi (lira korbowa, skrzypce, sekund, basy)
• próby kapeli taborowej
• potańcówki przy muzyce na żywo
• warsztaty rękodzielnicze i przyrodnicze (garncarstwo, dywaniki, filcowanie, stolarstwo, warsztat pszczelarski, warsztat zielarski, spacer przyrodniczy)
• opowieści dla dzieci 
• wykłady i prezentacje o historii i tradycjach regionu
• regularne zajęcia dla dzieci oparte na tradycyjnej kulturze

6 lipca po południu planujemy - Wielki Finał Rodzinnego Taboru: prezentację grup warsztatowych, wystawę powstałych prac oraz huczną potańcówkę, na której zagają Hudacy, Karuzela, Witold Roy Zalewski oraz Jan Malisz z kapelą taborową.

Zapisy trwają od 2 maja do 31 maja.

Udostępnij ten artykuł znajomym: