W Jedliczu przy Starej Kuźni odbył się pierwszy dziecięcy i młodzieżowy przegląd konkursowy pieśni ludowej Nutka 2018.
Wystrzałem armatnim, punktualnie o 15.00 w sobotę 9 czerwca, rozpoczął się pierwszy dziecięcy i młodzieżowy przegląd konkursowy pieśni ludowej Nutka 2018 w Jedliczu przy Starej Kuźni z inicjatywy Stowarzyszenia Kuźnia. W klimatowym, rustykalnym otoczeniu rozbrzmiały nuty tradycyjnych piosenek ludowych zagłuszanych czasami odgłosami żywego inwentarza, który na stałe wpisany jest w pejzaż obejścia Kuźni. Przy warsztacie stolarskim zasiadł powołany zespół Jury (Ewa Michniewska, Czesław Drąg, Stefan Pasterczyk i Jerzy Duda), który miał nie lada problem, by sprawiedliwie ocenić wszystkich wykonawców, a było ich prawie stu, w pięknych, kolorowych, ludowych strojach. Przegląd konkursowy prowadził jako konferansjer nieoceniony Wojciech Tomkiewicz, który niezwykle ciepło i miło podnosił na duchu występującą młodzież. Te kilka godzin spędzone w tym miejscu i w tym czasie było oczywistym dowodem, że tradycja pieśni ludowej, a tym samym tradycyjne wartości polskiej wsi nie zanikają, lecz są kultywowane przez kolejne pokolenia. Chwała za to rodzicom i opiekunom.

Jedlicze

-Kochani bywało tak, że w czasie przesłuchań, przechodziły nam przysłowiowe ciary, coś tam w gardle zagryzło. To znaczy, że trafione, przerzucone z tej estrardy –dzielił się swoimi spostrzeżeniami na koniec Pan Czesław, wieloletni pracownik Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, animator kultury i etnograf z zamiłowania. -Pamiętajcie, że my mieliśmy trudne zadanie, ale pierwszą skibę przeoraliśmy i stąd pewna nauka na przyszłość i dla was i dla nas, i pozwólcie taką przygarść refleksji- kontynuował Pan Czesław. – W większości były to dobre i bardzo dobre wykonania, ale zmiłujcie się i poszukajcie kochani repertuaru z naszych stron, zrezygnujcie z podkładu muzycznego, bo ciary przechodziły właśnie przy tym co było a cappella. Są predyspozycje, jest zalążek talentu i nie trzeba tego „masakrować” muzyką bo to robi szkodę. Tutaj, krośnieńskie, jasielskie to jest kolebka ludowych zaśpiewów, ludowego muzykowania. To stąd trzeba czerpać na przyszłość. No i nie malujmy ust dziewczynom! Dziewczyny są tak ładne, że nie trzeba ich upiększać. Kochani jesteście tu, pięknie to robicie i róbcie dalej tą ludową, piękną naszą od macierzy, od korzeni nutę, bo godną jest oklasków i podziękowań. Pamiętajcie u górali to jest tak, że oni to wysysają z krwią matki,od małego już ma kierpce, on już dzwoneczkami dzwoni, już „śpiewa”, ale nie miejmy kompleksów. Pokłon wielki panie i panowie magistrowie za to, że macie serducho, że znajdujecie czas poza zajęciami lekcyjnymi, często za darmo, że chcecie popracować ze swoimi milusińskimi. Na koniec buziaki dla wszystkich, tak trzymać.

Rozstrzygnięcie Przeglądu
Kategoria I
miejsce pierwsze – Kamila Zawada, SP w Szebniach
miejsce drugie – Sara Stec, SP w Szebniach
miejsce trzecie – Kornelia Szopa, SP w Piotrówce
wyróżnienie – Oliwia Mikosz, SP w Potoku

Kategoria II
miejsce pierwsze – Kamila Szumlańska, SP w Szebniach
miejsce drugie – Karolina Polak, SP w Warzycach
miejsce trzecie – Oliwia Garbacik, SP w Długiem
miejsce trzecie – Wioletta Wiśniowska, SP w Jedliczu
wyróżnienie – Julia Nowak, SP w Jaszczwi
wyróżnienie – Igor Gacek, SP w Warzycach

przegląd pieśni

Kategoria III
miejsce pierwsze – Martyna Polak, SP w Szebniach
miejsce drugie – Dominika Syrek, SP w Jedliczu
miejsce trzecie – Natalia Burda, SP w Potoku
wyróżnienie – Martyna Szot, SP w Jedliczu
wyróżnienie – Justyna Twaróg, SP w Jaszczwi

Kategoria zespół
miejsce pierwsze – Oliwia Borkowska
Izabela Adamik, SP w Szebniach
miejsce drugie – Zespół wokalny, SP w Osobnicy
miejsce trzecie – Zespół wokalny, SP w Szebniach
wyróżnienie – Zespół wokalny, Samorządowe Przedszkole w Jaszczwi
wyróżnienie – Nikola Ciupa, SP w Żarnowcu
wyróżnienie – Zespół wokalny, SP w Czeluśnicy
wyróżnienie – Zespół wokalny, SP w Warzycach

Nagroda specjalna
wyróżnienie -Kamila Wiącek, SP w Jedliczu

Oceniali: Ewa Michniewska, Czesław Drąg, Stefan Pasterczyk i Jerzy Duda; Konkurs prowadził Wojciech Tomkiewicz

Pierwsza NUTKA 2018 w Jedliczu przeszła do historii. Gratulujemy wszystkim laureatom i ich opiekunom, życząc im wytrwałości, w tym co robią.

Udostępnij ten artykuł znajomym: