W Małym Bereznem na Ukrainie odbył się "Jarmark Berezniański" gdzie wzięła udział delegacja Gminy Dukla.
15 lipca odbył się 3. festiwal rzemiosła i sztuki ludowej regionu Zakarpacia pod nazwą "Jarmark Berezniański". Jeszcze za czasów cesarstwa austro-węgierskiego w Małym Bereznym były organizowane jarmarki, na które przybywali mieszkańcy z całego Zakarpacia i sąsiedniej Słowacji, by kupić zwierzęta, produkty rolne i wyroby rękodzielnicze użyteczne w gospodarstwie rolnym i domowym. Obecnie organizowany jarmark kontynuuje tradycje wcześniejszych jarmarków.

Na specjalne zaproszenie burmistrza Gminy Wielkie Berezne Jarosława Szukala, w wydarzeniu wzięła udział delegacja Gminy Dukla w składzie: Halina Cycak - sekretarz Gminy Dukla, Bohdan Gocz – z-ca przewodniczącego Rady Miejskiej w Dukli, Krystyna Boczar-Różewicz – gł. specjalista ds. promocji, Małgorzata Walaszczyk-Faryj - dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli a także kapela ludowa "Duklanie". Oprócz reprezentantów z Polski do Małego Berezna przybyli również goście ze Słowacji.

Jamark Berezniański

 Jarmark odbywał się na dużym placu w centrum wsi. Organizatorzy przygotowali scenę dla występujących zespołów, zadaszenia i stoły do prezentacji wyrobów rolnych i rzemieślniczych. Burmistrz Gminy Wielkie Berezne oficjalnie otworzył Jarmark i powitał zaproszone delegacje. Uczestnicy imprezy mogli zobaczyć wystawy twórców ludowych Zakarpacia, spróbować regionalnych przysmaków, które prezentowane były przez sołectwa gminy Wielkie Berezne oraz posłuchać występów lokalnych zespołów i zaproszonych grup folklorystycznych. Kapela ludowa "Duklanie", która wykonała trzy utwory pochodzące z regionu krośnieńskiego. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody publiczność dopisała. Udział w jarmarku berezniańskim to kontynuacja współpracy gminy Dukla z gminą Wielkie Berezne rozpoczętej w ubiegłym roku.

Udostępnij ten artykuł znajomym: