W Wietrznie odbyło się przedstawienie obrzędowe pn. "Ach co to był za ślub".
W sobotę (15 września) w Domu Ludowym w Wietrznie odbyło się przedstawienie obrzędowe pn. "Ach co to był za ślub". Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie "Wiatr" z Wietrzna oraz Stowarzyszenie "Równianie" z Równego.

Aktorzy – amatorzy z obu Stowarzyszeń, a także uczniowie szkół z tych miejscowości przygotowali tradycyjny obrzęd weselny. Współczesne śluby i wesela, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, są przykładem łączenia tradycji z nowoczesnością. Tradycja przejawia się w kultywowaniu dawnych zwyczajów weselnych, które w różnych częściach Polski mogą różnić się trochę od siebie. W większości regionów musi być jednak: błogosławieństwo młodych przez rodziców, oczepiny, zrękowiny i wiele innych zwyczajów.

Nowoczesność współczesnych wesel to przede wszystkim dodatkowe atrakcje takie jak np. zabawy weselne. Aktorzy z Wietrzna i Równego przygotowali wspaniały obrzęd prezentujący nasze regionalne tradycje. Podczas imprezy odbył się również konkurs pn. "Tradycje i zwyczaje weselne na terenie działania LGD Kraina Nafty". W konkursie wzięło udział 5 drużyn. Pytania były z 11 kategorii, nie były łatwe, ale zawodnicy byli bardzo dobrze przygotowani. Tak naprawdę to ostatnie kategorie rozstrzygnęły konkurs, bo drużyny złożone z dwóch zawodników ostro walczyły o punkty, nagrody też nie były bagatelne.W rezultacie: pierwsze miejsce zajęło KGW z Równego, drugie miejsce ex aequo: KGW z Wietrzna i Regionalne Towarzystwo Historyczne z Równego, miejsce trzecie ex aequo: KGW ze Zboisk i Stowarzyszenie "Wiatr" z Wietrzna. W jury pod przewodnictwem burmistrza Dukli Andrzeja Bytnara zasiadły : Janina Gołąbek i Krystyna Boczar-Różewicz, ekspertem była Danuta Uliasz. W spotkaniu wzięli udział oprócz mieszkańców Wietrzna i Równego także zaproszeni goście: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, radni Rady Miejskiej w Dukli: Teresa Belcik, Ewa Przystasz – sprawczyni całego tego przedsięwzięcia i prezes Stowarzyszenia "Wiatr" w Wietrznie, Jan Marszał, Zenon Leńczyk, Adam Faustus, Zbigniew Głód i Mariusz Folcik, z Zarządu Stowarzyszenia LGD "Kraina Nafty" Janina Gołąbek – prezes, Stanisław Chochołek – wiceprezes, Edward Jakieła – skarbnik. Wśród zaproszonych gości były również pracownicy biura Stowarzyszenia LGD "Kraina Nafty". Organizatorzy przygotowali regionalny stół z przysmakami i nie tylko cały czas częstowali gości gorącymi posiłkami. Spotkanie zakończyła wspólna zabawa.

Projekt pn. Dziedzictwo LGD "Kraina Nafty" - "Ach co to był za ślub" przygotowało Stowarzyszenia "Wiatr" z Wietrzna, a sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „"Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach Projektu grantowego.

Udostępnij ten artykuł znajomym: