15 listopada odbędzie się otwarcie wystawy " Młodość".
Uroczyste otwarcie wystawy „Młodość” z cyklu ”Cztery pory życia – od kołyski po grób” odbędzie się 15 listopada o godzinie 18.00 w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5) – wstęp wolny. Wystawa będzie czynna od 16 listopada 2018 r. do 26 stycznia 2019 r. Bilety w cenie 5 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) dostępne są w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (powyżej Piwnicy PodCieniami).

Wystawa „Młodość” jest kolejną z cyklu "Cztery pory życia – od kołyski po grób" przygotowanego przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Cykl jest wyjątkowy, bo wyjątkowe są tematy, które porusza. Młodość to szczególny – szalony czas a eksponaty i fotografie prezentowane na wystawie rozbudzą wiele wspomnień.

Wystawa opowiada o młodości krośnian na przestrzeni XX w. Rozpoczyna się ona zwykle burzliwym okresem dojrzewania zmierzającym do pełnego ukształtowania się młodego człowieka pod względem fizycznym i psychicznym. To również czas, kiedy człowiek uczy się – często na własnych błędach – sztuki podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji w życiu.
Młodość to także czas pierwszych miłości, zakochania, buntu, fascynacji muzyką, szalonych rozrywek, zabawy i chwil w gronie przyjaciół. Na wystawie zobaczyć można min. motoryzacyjne perełki , o których marzyli młodzi chłopcy, modne ubrania, które młode dziewczyny najczęściej szyły same.

wystawa Młodość

Wystawa przywoła również wspomnienia z kultowych krośnieńskich miejsc takich, jak Okrąglak, Piwnica Staromiejska, Szklana Grota czy Dom Kultury.
– Wystawa jest szczególna również dlatego, że tworzyliśmy ją wspólnie z mieszkańcami Krosna, którzy odpowiedzieli na nasz apel i na potrzeby wystawy podzielili się z nami pamiątkami ze swojej młodości w Krośnie – mówi Łukasz Stachurski kustosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Młodość to też czas spędzony w szkole, na studiach i w wojsku – nie zabraknie więc pamiątek z tego etapu życia. XX wiek przyniósł również dwie wojny, które znacząco odbiły się na przeżywaniu młodości przez ówczesną młodzież – wątki patriotyczne związane z niepodległością i wolnością będą również obecne na ekspozycji.

Muzeum Rzemiosła w Krośnie ma pewien niecodzienny pomysł. Zachęca krośnian, aby na czas trwania wystawy Piwnica PodCieniami była miejscem nieformalnych spotkań, podczas których w gronie przyjaciół można będzie powspominać młodość, spotkać się i wspólnie posłuchać płyt winylowych, porozmawiać czy przeglądnąć fotografie z dawnych lat.

– Jesteśmy otwarci na wszelkie oddolne inicjatyw, z którymi zwrócą się do nas mieszkańcy. Młodość, którą pokażemy w Piwnicy PodCieniami przywoła żywe wspomnienia i sentymenty. Wszystkich, którzy chcieliby takie nieformalne spotkanie zorganizować w naszej Piwnicy – zapraszamy do kontaktu z Muzeum Rzemiosła w Krośnie – zachęca Ewa Mańkowska , dyrektor muzeum.

Udostępnij ten artykuł znajomym: