W Światowym Dniu Poezji w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbył się VI Turniej Jednego Wiersza.
Tradycją stało się już, że w pierwszy dzień wiosny 21 marca, który jest również Światowym Dniem Poezji, młodzież prezentuje swoje wiersze w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Podobnie było w tym roku. W Czytelni Gł. KBP swoje wiersze czytali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego – finaliści VI Krośnieńskiego Turnieju Jednego Wiersza. Konkurs honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Krosna. Na konkurs wpłynęło 57 wierszy, spośród których jury wybrało 36 i autorzy tych utworów wzięli udział w konkursowych zmaganiach.

krośnieńska biblioteka

Uczestników Turnieju i gości powitała Dyrektor KBP Bogusława Bęben, a prezentacje oceniało jury w składzie: Łukasz Jarosz – poeta i muzyk, przew. jury; Anna Pelc – nauczyciel polonista oraz Małgorzata Jasiewicz – polonista, bibliotekarz.
W grupie wiekowej: uczniowie szkół podstawowych kl. VII-VIII i gimnazjów pierwsze miejsce zajęła Maja Winiarska, uczennica SP nr 3 w Krośnie, autorka wiersza „Wrony”. Drugą nagrodę otrzymała Aleksandra Bartuś z SP nr 15 w Krośnie za wiersz „Moda”. Trzecią – Daria Deryniowska z SP im. Jana Pawła II w Lubatowej za wiersz „Droga Miłości”. Jury przyznało również dwa wyróżnienia: dla Katarzyny Dubis z SP w Jedliczu (wiersz „…po prostu kochana”) i Kamili Dudzik z SP w Lubatowej (wiersz „Życie”).
W kategorii: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych pierwszą nagrodę przyznano Zofii Przyprawie – uczennicy I LO w Krośnie za wiersz „8 czerwca 1956”. Drugie miejsce zajęła Anna Szczurek z I LO w Krośnie, autorka wiersza „Pytanie retoryczne”, natomiast trzecią – Katarzyna Kłosowicz z ZSP nr 1 w Krośnie za wiersz „Zamknięcie”. Poza tym wyróżniono Lenę Czekańską z II LO im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie (wiersz „Człowiek jak drzewo”) i Miłosza Tomkowicza z Liceum Plastycznego im. T. Brzozowskiego w Krośnie (wiersz „Bon Appetit”).

krośnieńska biblioteka

Tradycją Turnieju stało się też, że w trakcie finałowej imprezy prezentowana jest twórczość współczesnego poety. W tym roku zaproszenie do konkursu przyjął Łukasz Jarosz. Jak mówił jego „przygoda z wyrażaniem siebie zaczęła się od muzyki, a później dopiero było pisanie”. Podkreślał również, że należy do tego gatunku twórców, którzy uprawiają „życiopisanie” tzn. pisze o tym co doświadczył i przeżył, a wiersze można traktować jak kartki z pamiętnika. „Niech poezja mówi za nas” – dodał poeta.

Łukasz Jarosz – jest poetą i muzykiem. Perkusistą, wokalistą i autorem tekstów grup: Chaotic Splutter, Lesers Bend, Mgłowce, Zziajani Porywacze Makowców. Autorem jedenastu tomów poetyckich: Soma (2006), Biały tydzień (2007), Mimikra (2010), Spoza (2011), Wolny ogień (2011), Pełna krew (2012), Świat fizyczny (2014), La forza delle cose (2015, wydanie trójjęzyczne – polski, włoski, angielski), Kardonia i Faber (2015), Święto żywych (2016), Stopień pokrewieństwa (2017). Pełna krew została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Wisławy Szymborskiej (2013), Świat fizyczny oraz Kardonia i Faber nominowane były do Nagrody Literackiej Nike. Jego wiersze tłumaczone były na język chorwacki, włoski, angielski, rosyjski, hiszpański, szwedzki i niemiecki.

krośnieńska biblioteka

Krośnieński Turniej Jednego Wiersza ma na celu promocję pisania, czytania i publikowania poezji, promowanie młodych twórców i prezentację ich literackich dokonań przed szerszą publicznością. Okazał się również dobrym pomysłem na obchody Światowego Dnia Poezji w mieście i co roku cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony młodych ludzi.

Udostępnij ten artykuł znajomym: