W Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z autorką i ilustratorką książek dla dzieci i młodzieży Zuzanną Orlińską.
7 maja w Oddziale dla Dzieci Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z autorką i ilustratorką książek dla dzieci i młodzieży Zuzanną Orlińską - laureatką wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. II nagrody w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren oraz wyróżnienia w Konkursie Literatury Dziecięcej za książkę „Ani słowa o Zosi”.

Powieść ta została również wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Ostatnia książka autorki „Biały teatr Panny Nehemias” otrzymała wyróżnienie polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2017. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. IV i V Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie oraz Szkoły Podstawowej w Bóbrce. Od początku spotkania autorka nawiązała bardzo dobry kontakt z uczestnikami.

biblioteka Krosno

Opowiadała o swoich książkach i o tym skąd bierze pomysły na pisanie. Okazuje się, że swoje książki dzieli na takie, które pisane są zupełnie „z głowy”- tutaj działa bogata wyobraźnia i dobry plan oraz na takie, których powstanie poprzedzone jest długimi i wnikliwymi obserwacjami, wyszukiwaniem informacji w wielu źródłach, rozmowami, spostrzeżeniami i podróżami. Zarówno przy jednych jak i drugich liczy się pomysł. Od niego zaczyna się cały proces twórczy książki, który autorka porównała do rzucania ziarna na dobrą glebę – „ziarno jest pomysłem, glebą wyobraźnia i nigdy nie wiadomo, w którym momencie kiełkujący pomysł zostanie wykorzystany”. W ten sposób powstały historyczne powieści dla młodzieży „Detektywi z klasztornego wzgórza” i „Z Bożej łaski Jadwiga, król”. Obydwie osadzone w niewspółczesnych realiach ale z prawdziwymi postaciami historycznymi. Znajdziemy w nich m.in. jasnowidza Stefana Ossowieckiego czy Królową Jadwigę wraz z dworem.

Zuzanna Orlińska wyczerpująco opowiadała o innych swoich książkach. O każdej z nich mówiła niezwykle interesująco podsycając ciekawość słuchaczy. Na pytanie czy bardziej woli pisać czy ilustrować odpowiedziała, że pisanie jest ciekawsze gdyż o wiele bardziej bawi ją wymyślanie nowych światów, nowych zdarzeń, postaci, sytuacji, perypetii. Ilustracja jest równie ważna musi jednak dostosować się do wymyślonej już historii. Z powodzeniem jednak autorka łączy obydwie te rzeczy tworząc ilustracje do swoich książek. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „A to książki właśnie!” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki”.

Udostępnij ten artykuł znajomym: