Wianki - sobótkowa impreza, przypadająca na okres przesilenia letniego, po raz piąty odbyła się 21 czerwca br. w Niżnej Łące. Tym razem oprócz korowodu, rzucania wianków, występów zespołów było jeszcze dużo dobrego, tradycyjnego jedzenia.
Podczas imprezy można było spróbować wielu lokalnych i tradycyjnych produktów, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich działające w każdej z dziewięciu miejscowości Gminy Miejsce Piastowe.
Działania te były efektem projektu pn. "Tradycje i smaki 4 pór roku - promocja produktów tradycyjnych z terenu Gminy Miejsce Piastowe", realizowanego w ramach II naboru projektów do Funduszu Promocji Produktu Regionalnego/Tradycyjnego/Ekologicznego - NGO, JST w ramach projektu "Alpejsko-Karpacki Most Współpracy" współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

wianki w Niżnej Łące 2014

W ramach projektu w okresie przeprowadzono cyklu warsztatów kulinarnych. Adresatami warsztatów były członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy Gminy. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, gdyż za każdym razem brało w nich udział ponad 20 osób. Prowadzący w ciekawy sposób pokazali jak wykorzystać lokalne produkty w prostych, a zarazem bardzo eleganckich daniach. Uczestniczki szczególnie zainteresował II warsztat, gdyż poprowadził go szef kuchni Paweł Dobrzański, na co dzień gotujący w Warszawie, który podnosił kwalifikacje odbywając staż w Akademii Kurta Schellera. Pokazał on paniom m. in. sztukę przyrządzania różnego rodzaju mięs. W trakcie zajęć uczulał kursantki, aby w przygodzie kulinarnej używały lokalnych produktów, okazując szacunek dla lokalnych dostawców i rolników. Zadaniem i wyzwaniem dla uczestników było wyszukanie starych, tradycyjnych przepisów kulinarnych. Tak zebrane informacje posłużyły do przygotowania kolejnego etapu projektu - czyli prezentacji, podczas czerwcowej imprezy w Niżnej Łące.

wianki w Niżnej Łące 2014

Co roku bierze w niej udział kilkaset osób, nie tylko z gminy Miejsce Piastowe. Wybór tej imprezy gwarantował, iż promowane w ten sposób produkty, potrawy lokalne trafią do szerokiego grona odbiorców i osiągnięty zostanie efekt projektu. Na potrzeby tej kampanii promocyjnej zakupione zostało odpowiednie wyposażenie: tradycyjne, drewniane stragany wystawiennicze oraz zestawy stołów wraz z ławkami, które „uginały” się pod ciężarem smakowitego jedzenia. Były pieczone mięsa, gołąbki, pierogi czy serniki. Panie zaskoczyły odwiedzających stoiska takimi potrawami jak "Parzybroda", "Okraszka" czy "Śliwka na rauszu". Szacujemy, że stoiska targowe odwiedziło ok. 3000 osób. Po tak obfitym jedzeniu przyszedł czas na wspólną zabawę przy muzyce zespołów Eris i Groovińscy. Gdy zapadł zmierzch wyruszył korowód sobótkowy na czele z kapelą Piasty. Po dotarciu nad Jasiołkę, dziewczęta rzucały uplecione z kwiatów i ziół wianki do wody i bacznie obserwowały czy ich wianki zaplątały się w szuwarach czy popłynęły z nurtem rzeki.



Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.