W dniach 05-07 września 2014 r. odbędzie się X Festiwal w Żarnowcu o zasięgu ogólnopolskim. Poprzednie edycje Festiwalu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, gromadząc w Żarnowcu kilka tysięcy miłośników muzyki operowej z Polski i zagranicy.
I edycja Festiwalu miała miejsce we wrześniu 2003 r. w 100 rocznicę przyjazdu poetki Marii Konopnickiej do Żarnowca. Festiwal wznowiono w 2005 r. i jest kontynuowany do dziś. To wyjątkowe wydarzenie jest wspaniałą promocją polskich tradycji narodowych i wokalnych, ponieważ odbywa się w Żarnowcu - miejscu szczególnym dla każdego Polaka jakim jest Dar Narodowy (1903) dla wielkiej poetki i pisarki. Bogaty program artystyczny, znakomite spektakle, wspaniali artyści oraz wielkie zainteresowanie miłośników muzyki jest doskonałą promocją regionu, a szczególnie Żarnowca jako miejsca znanego w Polsce i za granicą.

W poprzednich latach na Festiwalu można było obejrzeć spektakle m.in. "Halki", "Strasznego dworu", "Barona Cygańskiego", "Zemsty nietoperza". Wystąpili soliści Opery Narodowej w Warszawie, Opery Krakowskiej, Opery Bytomskiej. Gościli również artyści tej miary jak Wiesław Ochman, Grażyna Brodzińska, Teresa Lipowska, Wojciech Siemion, Janusz Zakrzeński, Krzysztof Globisz, Halina Kunicka, Grażyna Łobaszewska, Stan Borys oraz artyści krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami".

Co roku staramy się urozmaicać nasz program zapraszając ciekawych artystów i spektakle. Każdego roku na Festiwalu organizowane są akcje charytatywne w celu pomocy potrzebującym z terenu Podkarpacia. W minionych latach m.in. na Hospicjum w Krośnie, powodzian w Jaśle. Festiwal odbywa się również dzięki sponsorom.

Program - X Jubileuszowy Festiwal w Żarnowcu 05-09 września 2014 r.

5 września 2014 - piątek godz. 18.30 (plener)
"Z muzyką cygańską przez świat" Koncert z udziałem Cygańskiego Teatru Muzycznego "Terno"

5 września 2014 - piątek godz. 20.30 (plener)
"W Hołdzie Marii Konopnickiej” Andrzej Marian Jurkiewicz
"Dawnych Wspomnień Czar" z udziałem słuchaczy Szkoły Wokalno - Aktorskiej w Krośnie

6 września 2014 - sobota godz. 19.00 (plener)
"Grupa MoCarta"
6 września 2014 - sobota godz. 20.30 (plener)
"W krainie uśmiechu i nie tylko" Gala operetkowa w wykonaniu solistów Opery Śląskiej w Bytomiu

7 września 2014 - niedziela godz. 19.00 (plener)
"Zemsta nietoperza" w wykonaniu orkiestry, chóru, baletu i solistów Opery Śląskiej w Bytomiu

W czasie trwania Festiwalu odbędzie się aukcja i zbiórka dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie

Festiwal Żarnowiec 2014