15 lutego na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się premiera kameralnej produkcji "Opera Broadway Recital! Bochnak. Szmyd. Tomkiewicz.". Dochód z recitalu zostanie przeznaczony na leczenie Rafała Tomkiewicza, cierpiącego na martwicę obydwu głów kości udowych.
Rafał Tomkiewicz jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował m.in. w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Kameralnej w Warszawie, Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie oraz operze w Szwajcarii. Jego ostatnie osiągnięcia do nagranie płyty i koncerty we Włoszech, koncert na Zamku Królewskim w Warszawie a także rola Anastasio w operze "Giustino" G. F. Haendla w wiedeńskim Theater and der Wien.

Rafał Tomkiewicz wskutek sterydoterapii w szpitalu doznał martwicy obydwu głów kości udowych. Proces martwiczy trwa już od 4 lat i doprowadził do ogromnych zwyrodnień stawów biodrowych. Najprostsze czynności życiowe jak chodzenie, stanie na nogach, ubieranie się sprawiają mu trudność. Jedynym ratunkiem na poprawę jakości życia i powrót do sprawności jest zabieg wszczepienia endoprotez. Ze względu na bardzo młody wiek zdecydował się na operację prywatną, która pozwoli na szybki powrót do zdrowia oraz dostęp do najlepszych protez na rynku. Koszt operacji to 67 tys. zł plus koszty rehabilitacji, które na chwile obecną nie są jeszcze znane.

- Pierwszy zabieg na lewe biodro mam zaplanowany już na 4 kwietnia tego roku. Nie ma już zbyt wiele czasu. Sam wielokrotnie uczestniczyłem w akcjach charytatywnych, w tym także tych organizowanych przez krośnian. Dzisiaj to ja jestem w ogromnej potrzebie i proszę o pomoc. Wierzę, a nawet jestem przekonany, że dobro powraca - mówi Rafał Tomkiewicz.

15 lutego w RCKP w Krośnie zaprezentowana zostanie "Opera Broadway Recital! Bochnak. Szmyd. Tomkiewicz.". Starannie skomponowany program recitalu wypełnią obok oryginalnych klasycznych utworów braodway’owskiego musicalu, wprost z lat jego największej świetności, wybitne dzieła opery barokowej, klasycznej i romantycznej.

W gronie wykonawców znajdą się artyści opery, teatru dramatycznego, i musicalu, krośnianie: Alan Bochnak (aktor - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, współpracował z zespołem Trzecia Zmiana w Wiedniu, rozpoczynając solową karierę recitalową. Z Teatrem Sztk z Wrocławia zdobywał nagrody na festiwalu w Kosowie, był aktorem Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Teatru im. A. Sewruka w Elblągu. Współpracuje między innymi z Operą Krakowską i innymi scenami w kraju), Aleksandra Szmyd (sopran - absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Misik und Kunst Privatuuniversitat der Stadt Wien, wykonuje partie operowe na deskach najsłynniejszych teatrów operowych całego świata, w tym partię Zuzanny w "Weselu Figara" i Ilii w "Idomeneuszu, królu Krety" Wolfganga Amadeusza Mozarta) a także Rafał Tomkiewicz śpiewający kontratenorem i jego żona Ksenia Tomkiewicz (sopran - Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracowała m.in. z Operą Krakowską, Krakowskim Teatrem Muzycznym "Variete" podczas produkcji musicalu "Legalna Blondynka" w reżyserii Janusza Józefowicza i z zespołem Cracow Singers, gdzie razem ze Stanisławem Soyką wykonywali Sonety Shakespeara. Aktualnie jest artystką Teatru Muzycznego w Poznaniu, gdzie zadebiutowała w roli Emmy w musicalu "Jekyll and Hyde"). Partię fortepianu wykonają pianiści: Aleksander Chodacki i Joachim Kołpanowicz. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Rafał Stach.

Za produkcję odpowiada Beyond Musicals, a partnerami strategicznymi są Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie i Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej.

Bilety w cenie od 40 do 50 zł można nabyć w kasie RCKP przy ul. Kolejowej 1 w Krośnie od 3 lutego. Darowizny można wpłacać bezpośrednio na rachunek bankowy Fundacji o numerze: 58 1050 1458 1000 0022 8442 0169 z tytułem "dla Rafała Tomkiewicza".

Opera Broadway Recital! Bochnak. Szmyd. Tomkiewicz
Opera Broadway Recital! Bochnak. Szmyd. Tomkiewicz