Ukazało się drugie wydanie albumu "Krosno - miasto i ludzie w fotografii Stanisława Nawracaja z lat 60.-80. XX w.". Pierwsze rozeszło się w ekspresowym tempie.
W listopadzie 2017 roku, nakładem wydawnictwa GRAFFIA z Krosna, ukazał się album "Krosno – miasto i ludzie w fotografii Stanisława Nawracaja z lat 60.-80. XX w.". Od początku publikacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Na promocji książki w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej zabrakło krzeseł. Z księgarni błyskawicznie znikały kolejne egzemplarze albumu, a cały nakład został wyczerpany w ciągu niecałych dwóch miesięcy.

Książka zaczęła żyć własnym życiem. Wiele osób znalazło w niej ślady swojego dzieciństwa czy młodości, a byli i tacy, którzy na jej kartach odnaleźli samych siebie. Autor zdjęć jest z wykształcenia fotografem, z zawodu nauczycielem-wychowawcą a z zamiłowania fotografem.

- Dlaczego publikacja zdobyła aż tak wielką popularność? Przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia z dużym wyborem zdjęć jednego autora, co jest bardzo rzadkie. Ponadto Stanisław Nawracaj był niezwykle wszechstronnym fotografem. Nie koncentrował się na jakimś fragmencie miasta, czy wybranym temacie, ale fotografował wszystko to, co go otaczało. W ten sposób powstały unikalne fotografie pokazujące nie tylko zabytki, czy wybrane budynki, ale przede wszystkim normalne, codzienne życie – kolejki po lody czy do sklepu, prace społeczne, codzienne życie krośnian. Na koniec trzeba podkreślić walory artystyczno-dokumentacyjne zaprezentowanych zdjęć. Nie są to byle jakie, przypadkowe kadry. Na tych zdjęciach nic nie jest przypadkowe, a mówimy o czasach kiedy nie było jeszcze komputerowego retuszu - tłumaczy Tomasz Wajda, właściciel Wydawnictwa GRAFFIA z Krosna.

Obecny plan konstytucji 3 Maja w Krośnie

W albumie znalazło się 261 czarno-białych fotografii Krosna z lat 60.-80. ubiegłego stulecia. Ten czas był dla miasta szczególny, bo wtedy rozpoczął się jego powojenny rozwój. Wszystko to zostało uwiecznione na fotografiach: powstające osiedla, domy, miejsca pracy, szkoły. Jest więc dawna ulica Wielkiego Proletariatu (dziś Grodzka) w parowozowym dymie, są matki wypoczywające z dziećmi w ogródku jordanowskim, a w szkolnych ławach zasiadają przybysze z dalekich krajów o ciemnym bądź czarnym kolorze skóry. Na lotnisku odbywają się wielkie zawody spadochronowe, a kolarze mkną ulicą Krakowską. Jest też obszerna foto-dokumentacja "powodzi stulecia" i są ludzie, z których część jest znana, ale większość z nich zapomniana.

- Taki świat pokazał nam Stanisław Nawracaj w albumie ze zdjęciami swojego autorstwa. Wielu z nas pamięta jeszcze urywki tamtego świata, część go nie znało. I dla jednych i dla drugich album jest wspaniałą okazją, by zobaczyć Krosno, jakiego już nie ma… - opowiada Tomasz Wajda.

Minęły ponad dwa lata i mnożyły się głosy i czytelników i księgarzy, że książka jest potrzebna, że dobrze byłoby, gdyby ponownie pojawiła się na rynku.

uczniowie

Pod koniec 2019 roku Agencja Wydawniczo-Fotograficzna GRAFFIA z Krosna, która była wydawcą albumu, podjęła prace nad jego dodrukiem, w formie wydania drugiego, poprawionego. Wymieniono okładkę, niektóre zdjęcia zastąpiono innymi ujęciami, dokonano małych korekt w opisach fotografii.
Pod koniec lutego 2020 roku II wydanie publikacji trafiło do krośnieńskich księgarń... i tam pozostało. Ogłoszono bowiem stan zagrożenia epidemiologicznego i księgarnie zostały zamknięte. Taka sytuacja trwała ponad miesiąc.

Teraz można album nabyć za pośrednictwem ANTYKWARIATU PODKARPACKIEGO bądź osobiście (Krosno, ul. Czajkowskiego 2, obok pizzerii Alcatraz), bądź za pomocą księgarni internetowej – www.antykwariatpodkarpacki.pl).

UWAGA KONKURS!

Wydawnictwo GRAFFIA ufundowało dla Czytelników naszego portalu dwa egzemplarze albumu "Krosno - miasto i ludzie w fotografii Stanisława Nawracaja z lat 60.-80. XX w."
Czekają one na dwie osoby, które prawidłowo odpowiedzą na trzy pytania i jako pierwsze prześlą je na adres: redakcja@terazkrosno.pl

1. W którym roku miała miejsce w Krośnie wielka powódź stulecia?
2. Jaką nazwę nosił widoczny na zdjęciu powyżej obecny Plac Konstytucji 3 Maja?
3. W jakiej krośnieńskiej szkole uczyli się i zdawali maturę uczniowie widoczni na zdjęciu powyżej?

[AKTUALIZACJA]
Konkurs został rozstrzygnięty. Zwycięzcy otrzymali informację na e-mail.
Prawidłowe odpowiedzi na pytania to:
1. 1980 rok
2. Plac Zwycięstwa
3. Techniku Mechaniczne - Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie

Udostępnij ten artykuł znajomym: