Od 1 czerwca pacjenci z Łężan i okolic będą mieli komfortowe warunki w nowym budynku oficjalnie otwartym 27 maja. Sprawdź z jakich porad specjalistów będą mogli skorzystać.
Początek inwestycji sięga roku 2016 r., kiedy to zatwierdzono projekt i uzyskano pozwolenie na budowę. Prace rozpoczęły się 19 marca 2017 r. W 2019 r. budynek był już gotowy. Równolegle z jego urządzeniem trwała procedura odbiorów technicznych ośrodka zdrowia.

- Inwestycja została zakończona 22 kwietnia br. Mamy już taki ośrodek, który przez wiele lat będzie służył mieszkańcom gminy Miejsce Piastowe, a szczególnie Łężan. Obiekt jest nowoczesny, funkcjonalny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - powiedziała Małgorzata Szeliga, dyrektor Samodzielnego Publicznego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Miejscu Piastowym.

Małgorzata Szeliga
Małgorzata Szeliga, dyrektor Samodzielnego Publicznego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Miejscu Piastowym

Radny Wiktor Skwara dodał, że decyzja o budowie ośrodka zdrowia w Łężanach zapadła, gdy wójtem był Marek Klara i to on był inicjatorem powstania tego obiektu, a słowa podziękowania należą się też byłemu dyrektorowi gminnego ZOZ Ryszardowi Buczkowi. Wspomniał też, że udział w budowie miało zlikwidowane Kółko Rolnicze, które pieniądze pochodzące ze sprzedaży obiektów, którymi dysponowało, przekazało w formie darowizny na rzecz Gminy Miejsce Piastowe z zastrzeżeniem, żeby te środki zostały ulokowane właśnie w tej inwestycji.

W nowym budynku przy ul. Wspólnej 1 mieszkańcy będą mogli skorzystać ze świadczeń medycznych w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia. Będzie tutaj przyjmowało kilku lekarzy: Małgorzata Sebastianka (pediatra), Iwona Kwiatkowska (specjalista chorób wewnętrznych), Ewa Iwaniuk (pediatra), Władysław Pudło (pediatra) oraz Jolanta Dubis, specjalista medycyny rodzinnej. W najbliższej przyszłości mają również przyjmować lekarze kardiolodzy.

Ośrodek Zdrowia w Łężanach
Ośrodek Zdrowia mieści się w nowym budynku przy ulicy Wspólnej 1

Wójt Gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik podkreśliła, że dla społeczności jest to duże wydarzenie. Ośrodek będzie dawał ludziom to, co jest najważniejsze – zdrowie i poczucie bezpieczeństwa.
Koszt budowy wyniósł około 800 tys. zł.

- Można powiedzieć, że pierwszy etap, czyli stan surowy zamknięty wykonała Gmina Miejsce Piastowe a później przekazała SPG ZOZ w Miejscu Piastowym i prace wykończeniowe i wyposażeniowe prowadził już nasz gminny ZOZ - powiedziała wójt Dorota Chilik.

Gabinet w Ośrodku Zdrowia w Łężanach
Jeden z gabinetów w nowym ośrodku zdrowia

Jak dodała, z nowego ośrodka zdrowia będzie korzystać około 3000 osób. Same Łężany liczą około 1800 mieszkańców, więc będą też korzystać pacjenci z ościennych miejscowości. Do tej pory ośrodek zdrowia znajdował się w domu ludowym w Łężanach.

Symboliczną wstęgę przecięli przewodniczący Rady Gminy Miejsce Piastowe Wiesław Habrat, wójt Dorota Chilik, dyrektor Małgorzata Szeliga i lekarz Małgorzata Sebastianka, zastępca dyrektora ds. medycznych Samodzielnego Publicznego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Miejscu Piastowym. Nowy obiekt poświęcił proboszcz parafii w Łężanach, ks. Jerzy Urban.

Zobacz zdjęcia z otwarcia: