Ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych w centrum Rogów. Most po gruntownej przebudowie został oddany blisko pół roku przed planowanym terminem.
- Mieszkańcy Rogów bardzo długo czekali na tę inwestycję, która poprawi bezpieczeństwo w centrum miejscowości. Most na pewno usprawni ruch kołowy oraz przejście pieszym - powiedziała podczas oficjalnego otwarcia mostu sołtys Rogów Aneta Dobosz.

Wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik podkreśliła, że tuż za mostem w kierunku Iwonicza jest zejście do szkoły, w pobliżu są kościoły. - Zwężenie na moście powodowało, że nie mogły się minąć dwa samochody. Stwarzało to również niebezpieczeństwo dla pieszych - dodała wójt Dorota Chilik.

Nowy most w Rogach
Nowy most ma 25 metrów długości i 10 metrów szerokości

Gruntowny remont rozpoczął się w październiku ubiegłego roku. Prace wykonywane były bardzo sprawie, a całą inwestycję udało się zakończyć pięć miesięcy przed planowanym terminem.

- Około 70 procent robót wykonaliśmy jeszcze w roku ubiegłym. Na ten rok pozostały nam przede wszystkim roboty nawierzchniowe na dojazdach do mostu i na samym obiekcie oraz prace wykończeniowe w obrębie pomostu i w obrębie podpór mostu - powiedział Andrzej Zygar, prezes Zarządu Rejonu Budowy Dróg i Mostów w Krośnie. Krośnieńska spółka wykonywała most w Rogach.

Długość całkowita mostu po remoncie wynosi 25 m, szerokość 10 m, szerokość jezdni to prawie 6 m, natomiast szerokość chodnika 1,5 m. Nośność została zwiększona do 40 ton.

- Budowa mostu kosztowała ponad 1,3 mln zł. Powiat Krośnieński otrzymał na to zadanie dofinansowanie w kwocie 1 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych, 300 tysięcy pochodziło z budżetu powiatu a gmina Miejsce Piastowe dołożyła w ostatnim czasie 100 tys. zł - powiedział starosta krośnieński Jan Pelczar.

Symboliczną wstęgę przecięli starosta krośnieński Jan Pelczar, wicestarosta Andrzej Guzik, wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik, przewodniczący Rady Gminy Wiesław Habrat, sołtys Rogów Aneta Dobosz, Andrzej Zygar – prezes Rejonu Budowy Dróg i Mostów w Krośnie wraz z zastępcą Bartoszem Zdziebą, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Krośnie Marek Pepera. Most poświęcił proboszcz parafii Rogi ks. Marek Siedlecki.

Poświęcenie mostu w Rogach
Most w Rogach poświęcił proboszcz parafii Rogi ks. Marek Siedlecki

Jest to druga inwestycja mostowa w powiecie krośnieńskim oddana do użytku w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu oficjalnie został otwarty most na Wisłoku w Odrzykoniu.

- W gminie Wojaszówka mamy jeszcze jeden most na drodze powiatowej łączącej Wojaszówkę i Łączki Jagiellońskie, który wymaga również szybkiej przebudowy ze względów bezpieczeństwa - dodał starosta krośnieński.

Powiat krośnieński przygotowuje dokumentacje na kolejne inwestycje drogowe i prawdopodobnie w niedługim czasie będą składane wnioski o dofinansowanie. Remontu wymaga między innymi droga powiatowa Rogi - Iwonicz za mostem w kierunku Iwonicza.

- Nie wiem, czy akurat w pierwszej kolejności na ten odcinek drogi złożymy wniosek, bo uważam, że ważniejszy jest odcinek w gminie Miejsce Piastowe od ul. Dworskiej do Wrocanki z betonowym mostem, który jest bardzo niebezpieczny. Będziemy go chcieli przebudować w takim standardzie jak w Rogach. Być może nabór do Funduszu Dróg Samorządowych będzie ogłoszony w lipcu lub sierpniu i zgłosimy to jako pierwsze zadanie do dofinansowania - stwierdził starosta Jan Pelczar.

Dodał też, że w przypadku drogi Rogi - Iwonicz, powiat jest na etapie poszerzenia dokumentacji, by można było też wykonać ścieżkę rowerową, o co postulowali mieszkańcy Iwonicza.

Zobacz zdjęcia z uroczystości: