Zainaugurowano projekt współpracy klubów piłkarskich z gminy Miejsce Piastowe z Akademią Piłkarską Górnika Zabrze. Jakie są plany współpracy partnerskiej?
18 czerwca w Miejscu Piastowym na zaproszenie wójt Doroty Chilik, gościł Łukasz Milik, dyrektor Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze. Trafił tutaj za sprawą Grzegorza Rausa, dyrektora Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno, która w gminie Miejsce Piastowe prowadzi Beniaminek Soccer Schools.

- Półtora roku temu poznałem Grzegorza Rausa, kiedy przyjechałem do Krosna jako skaut oglądać zawodników grających w Beniaminku i tak nawiązaliśmy współpracę. Bardzo ważne jest, że zaszczepiają tutaj w Miejscu Piastowym piłkę nożną od najmłodszych lat w soccer schools - powiedział Łukasz Milik, prywatnie brat Arkadiusza Milika - wielokrotnego reprezentanta Polski w piłce nożnej.

Łukasz Milik
Łukasz Milik, dyrektor Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze, prywatnie brat Arkadiusza Milika

Jak dodał, na Podkarpaciu nie brakuje talentów. Z naszego województwa do akademii Górnika Zabrze w ciągu dwóch ostatnich lat trafiło ośmiu chłopaków, a w czasie wakacji przyjdzie kolejnych dwóch - z Beniaminka i Karpat Krosno.

- Przed rokiem wójt Dorota Chilik dała nam szansę działania w gminie Miejsce Piastowe. Powstało cos fajnego, choć okres pandemii do najłatwiejszych nie należy w przypadku naszej działalności. Dzieci jednak chcą trenować, dajemy im energię, czy to w Rogach, Targowiskach, Głowience - podkreślił Grzegorz Raus.

Grzegorz Raus
W środku: Grzegorz Raus, dyrektor Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno

Duże nadzieję ze współpracy z tak utytułowanym klubem wiąże wójt Dorota Chilik. Górnik Zabrze szuka do projektu 50 klubów czy gmin z Polski. Wśród nich znalazła się gmina Miejsce Piastowe.

- Na pierwszym planie jest dziecko zdrowe, uśmiechnięte, wysportowane. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby rozmiłować w dzieciach i to tych już najmłodszych, w tym przypadku, pasję do piłki nożnej. Na terenie naszej gminy najmłodsi uczęszczają do szkółek Beniaminek Soccer Schools Miejsce Piastowe. Później te talenty przechodzą do klubów na terenie gminy lub do innych - mówiła wójt Dorota Chilik.

Wspomniała też o nawiązaniu partnerskiej współpracy gminy Miejsce Piastowe z miastem Zabrze oraz klubem Górnik Zabrze i klubami z gminy czy Beniaminek Soccer Schools Miejsce Piastowe. Dodała również, że działania mogą być związane nie tylko z najmłodszymi, ale również zawodnicy czy trenerzy mogliby uczestniczyć w warsztatach, szkoleniach, stażach, organizowanych przez klub z Zabrza.

- Niedługo spotkam się z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańka-Szulik, gdzie będziemy rozmawiać na temat naszego partnerstwa i współpracy w dziedzinie sportu. Wiem, że w sierpniu, na pożegnanie lata, zostanie zorganizowana liga dla dzieci - powiedziała Dorota Chilik.

Dorota Chilik
Chcemy zaszczepić pasję do piłki nożnej - mówi Dorota Chilik, wójt gminy Miejsce Piastowe

- Zależy mi na promowaniu sportu dziecięcego. Jest to mój "konik" i chcę, by jak najwięcej dzieci uprawiało piłkę nożną, w każdej gminie, w każdym mieście. Wychodzę z założenia, że wszędzie są talenty i nie jest ważne, czy jest to wieś ze 100 mieszkańcami, czy miasto 100-tysięczne. Wszędzie trzeba odkrywać talenty. Jako klub jesteśmy otwarci na różne inicjatywy i formy współpracy z korzyścią dla wszystkich - dodał Łukasz Milik.

W spotkaniu uczestniczyli również przewodniczący Rady Gminy Miejsce Piastowe Wiesław Habrat, zastępca wójta Magdalena Hec-Mrozek, a także przedstawiciele klubów piłkarskich z gminy Miejsce Piastowe. Przedstawiciele klubów mówili, że dużą bolączką w klubach na najniższym szczeblu rozgrywkowym jest zebranie choćby 10 osób, które chciałyby działać w zarządzie czy zebrać grupę 15 dzieciaków, które chciałyby zagrać w "orlikach".

Janusz Lenik
O problemach klubów mówił m.in. Janusz Lenik - prezes LKS Głowienka

- W tamtym sezonie miałem 12, a w przyszłym pewnie nie wystartujemy, bo i 10 nie zbierzemy - stwierdził Janusz Lenik z LKS Głowienka.

Jak zaznaczyła wójt Dorota Chilik, było to pierwsze robocze spotkanie, bez żadnych deklaracji i uzgodnień na piśmie.

Zobacz zdjęcia ze spotkania: