Zawiązane zostało porozumienie, które ma promować tereny związane z historią polskiego przemysłu naftowego. Spotkanie partnerów zostało zorganizowane w Skansenie w Bóbrce.
Zrodził się pomysł na promocję miejsc na terenie gmin Chorkówka, Miejsce Piastowe i Dukla związanych z historią polskiego przemysłu naftowego. W grupie inicjatywnej znalazły się gminy Miejsce Piastowe i Chorkówka, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza - Skansen w Bóbrce oraz Stowarzyszenie Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich.

Spotkanie robocze partnerów projektu zostało zorganizowane 6 października w Skansenie w Bóbrce. Partnerzy przygotowują się obecnie do stworzenia dużego projektu i złożenia wniosku o dofinansowanie ze środków unijnych z programu "Polska - Białoruś - Ukraina". Główny cel to przyciągniecie jak najwięcej turystów na tereny mające niezwykle bogatą przeszłość i promowanie marki "Zagłębie Czarnego Złota".

- Chcemy dać turyście kompleksowy produkt. Pokazać mu, że może przyjechać tutaj przykładowo na trzy dni i spędzić wolny czas na stworzonych szlakach rowerowych, ścieżkach nordic walking, spacerowych, w tym trasa "I - T - K", czyli Ignacy, Tytus i Karol. Będzie też mógł poznać niezwykłą historię tego terenu, historię tworzenia przemysłu naftowego z niezwykłymi postaciami Łukasiewiczem, Trzecieskim, Klobasą-Zrenckim - mówi Dorota Chilik, wójt gminy Miejsce Piastowe.

Będzie również można dobrze zjeść, choćby w skansenie w Bóbrce, czy w Łękach Dukielskich. W planach jest także budowa wieży widokowej w Rogach "Na Kochanówce", a także platformy widokowej w tej miejscowości. Ma też powstać pole namiotowe i pole kamperowe.

Grzegorz Węgrzynowski, Dorota Chilik, Ryszard Rabski
Od lewej: Grzegorz Węgrzynowski - wójt gminy Chorkówka, Dorota Chilik - wójt gminy Miejsce Piastowe, Ryszard Rabski - prezes Zarządu Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

Grzegorz Węgrzynowski, wójt gminy Chorkówka powiedział, że w ramach projektu, w Zręcinie na "Przylaskach" powstanie wieża widokowa.

- Jest to bardzo miejsce na tego typu obiekt, z którego rozpościerają się widoki na wszystkie kierunki. Zamierzamy też rozbudować schronisko młodzieżowe w szkole w Bóbrce. Obecnie znajdują się tam pokoje dla większych grup. W planie mamy zagospodarowanie całego poddasza tego obiektu i stworzyć pokoje 2-3 osobowe - powiedział wójt Grzegorz Węgrzynowski.

Sercem całego przedsięwzięcia ma być Skansenie w Bóbrce. Tam powstanie amfiteatr, gdzie będą odbywały się między innymi nocne pokazy laserowe, spektakle.

- Jesteśmy obecnie na terenie czynnej kopalni, ale nie zawsze tak na pewno będzie. Dzięki temu projektowi chcemy stworzyć mapę, na której zostaną pokazane miejsca związane z przemysłem naftowym, będą to między innymi elementy ruchome, ale poruszane już energią słoneczną. Chcemy nasze zagłębie pokazać tak wizualnie, żeby było to zrozumiałe dla każdego. Warto wspomnieć, że w 2022 r. będziemy obchodzić dwusetną rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza - stwierdził Ryszard Rabski, prezes Zarządu Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Małgorzata Tomkiewicz
Małgorzata Tomkiewicz, Prezes Kółka Rolniczego w Łękach Dukielskich

Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich jako jeden z partnerów projektu, ma się przede wszystkim zająć stroną kulinarną.

- Chcemy między innymi pokazywać, czym się odżywiali ludzie na tym terenie. Odwiedzając nowopowstałe Centrum Kultury w Łękach Dukielskich będzie można skosztować między innymi czarne pierogi ze swojskim serem, bandurzak, pajdę chleba. Stworzymy też szlak pieczenia chleba. Powstanie też mikroskopijna baza noclegowa, gdzie będzie można przenocować w... beczce - powiedziała Małgorzata Tomkiewicz, Prezes Kółka Rolniczego w Łękach Dukielskich, sołtys tej miejscowości.

Wójt Dorota Chilik podkreśliła, że do dwóch miesięcy ma powstać wizualizacja projektu, gdzie i co zostanie rozmieszczone. Projekt ma kosztować około 20 mln zł.

~Przykład idzie z góry

20-08-2021 16:51 22 51

Najlepiej nie odpowiadać na zadane pytania. A co to kogo obchodzi? Wystarczy rozdmuchać w mediach jak to wspaniale będzie... i długie lata cisza ha ha.
Odpowiedz

~Obserwator

06-08-2021 15:36 30 60

Na jakim etapie są prace nad projektem? Dwa miesiące dawno minęły, a o wizualizacji cicho!
Odpowiedz

~Czytelnik

16-03-2021 17:14 29 69

Gdzie mozna zobaczyc obiecaną wizualizację projektu??
Odpowiedz

~Karol

31-10-2020 21:32 28 1135

1. Dlaczego zmieniono dyrektora oraz zastępce dyrektora w szkole podstawowej w Rogach?
2. Czy to prawda, że mieszkańcy Niżnej Łąki mają w planach napisanie petycji w sprawie obiecanego hospicjum?
3. Czy prawdą jest , że Pani Wójt zatrudniła członków swojej rodziny (m. in. swoje synowe) oraz koleżanki w gminnych jednostkach?
4. Co z wieżą widokową na Winnej Górze w Miejscu Poastowym i ze stadiinem w Głowience?
Odpowiedz

~niepewny

09-10-2020 12:08 27 415

Znając życie będzie tak samo jak z hospicjum w Niżnej Łące, stadionem w Głowience, wieżą widokową na Winnej Górze.
Sporo szumu, efektów końcowych brak.
Odpowiedz

~Zero tolerancji

07-10-2020 13:22 29 67

Zero tolerancji dla ciepłego piwa. Zero.
Odpowiedz

~A prawda jjest taka

07-10-2020 09:31 22 80

Czarnym złotem nazywany był polski węgiel, nigdy kamfina znaczy się ropa naftowa
Odpowiedz

~jedliczanin

07-10-2020 08:50 27 63

A gdzie jest burmistrz z Jedlicza ? Nie ma czasu na takie spotkania ? To bardzo ważna inicjatywa
Odpowiedz

~123

07-10-2020 08:27 28 75

A maseczki gdzie? Zero tolerancji... podobno
Odpowiedz

~Kostucha

06-10-2020 21:21 32 60

Panie Wójcie Gminy Chorkówka, jedna prośba do Pana:
Proszę o postawienie kilku ławek na Skansenie, przy parkingu, z góry dziękuję.
Odpowiedz

~slonzok z krwi i kości

06-10-2020 19:14 29 67

Cornym złotem nazywo sie hajcung (wungel) po waszymu węgiel, nie żodyn łolej skalny zwany ropom
Odpowiedz

~abiturient

06-10-2020 18:59 29 68

straszy się nas dzisiaj jak to policja będzie sprawdzać i karać za maseczki, może by tak zacząć o władz które mają to gdzieś i na wszelakiej maści imprezach nie zachowuje choć by odstępów, najważniejsze jest zdjęcie.......................
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.