Jak byś się zachował(a) widząc wypadek drogowy? Na Rogowskiej Górze zorganizowano nietypową akcję edukacyjną skierowaną do uczestników ruchu.
Organizatorem nietypowej akcji była Fundacja Maltańska Służba Medyczna Pomoc Maltańska Oddział w Krośnie wraz z Komendą Miejską Policji w Krośnie, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Krośnie oraz Samodzielnym Publicznym Pogotowiem Ratunkowym w Krośnie.

Przez trzy godziny kierowcy jadący od Dukli a dojeżdżający do Rogów mijali upozorowany wypadek komunikacyjny – na łuku drogi poza jezdnią znajdował się rozbity motocykl, obok rozrzucone części pojazdu i motocyklista. Z drugiej strony Rogowskiej Góry zorganizowany został punkt w celu edukowania kierowców. - Ci, którzy zatrzymywali się na miejscu wypadku otrzymywali od obecnych na miejscu ratowników i policjanta gratulacje za właściwą postawę i specjalne kuponiki. Z kuponikami udawali się do w/w punktu edukacyjnego gdzie otrzymywali od przedstawicieli WORD kamizelki i odblaski - informuje Dariusz Sałata, komendant oddziału Maltańskiej Służby Medycznej w Krośnie.

Pozorowany wypadek na motocyklu

Ratownicy medyczni obecni na miejscu uczyli w jaki sposób udzielać pomocy ofiarom wypadków, jak prowadzić resuscytację, jak ważne jest szybkie wezwanie służb ratowniczych. Obecni na miejscu policjanci czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ruchu, zatrzymywali również przejeżdżających kierujących i pouczali ich o konieczności zatrzymywania się na miejscu wypadku i udzielaniu pierwszej pomocy ofiarom wypadków.

W ciągu 2 godzin rozdano 60 kamizelek i ponad 100 odblasków. - To już druga tego typu akcja w naszym powiecie. Tym razem zdecydowanie więcej kierujących zatrzymywało się na miejscu zdarzenia. Zarówno Polaków jak i obcokrajowców, którzy przejeżdżając przez przejście graniczne w Barwinku musieli minąć miejsce zdarzenia. Wielu widząc wypadek zawracało by – widząc wcześniej patrol policji - przekazać informację o wypadku. U wielu z nich widać było duże emocje – zarówno na miejscu wypadku jak i w punkcie edukacyjnym. Mamy nadzieję, że tego typu akcje przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach i uświadomią kierującym jak ważnym jest pierwsza pomoc na miejscu wypadków drogowych - dodaje Dariusz Sałata.