28 sierpnia rolnicy z terenu Gminy Miejsce Piastowe mogli podziękować za tegoroczne plony podczas dożynek gminnych, które odbyły się w miejscowości Widacz.
Dożynki to jedno z największych świąt na polskiej wsi. W tym dniu oddany zostaje hołd rolnikom za trud i pracę na roli, a bochen chleba wypieczony z ziaren jest aktem dziękczynienia, symbolem jedności i płodności rodzącej ziemi.

Uroczystości rozpoczęła msza św. polowa, odprawiona przez ks. dziekana Tadeusza Dudzika. Podczas mszy delegacje z poszczególnych sołectw na ręce księdza złożyły dary ołtarza w postaci chleba, kwiatów, wina i owoców.

Jak tradycja polska nakazuje, starostowie dożynek - Jerzy Rygiel i Anita Rzepska przekazali chleb z tegorocznych zbiorów na ręce wójta Marka Klary oraz przewodniczącego Rady Gminy Wiktora Skwary.

- Dożynki to okazja do tego by okazać szacunek przede wszystkim rolnikom za ich trud i poświęcenie, bo to dzięki ich ciężkiej pracy na naszych stołach pojawia się chleb - powiedział wójt.

Obecni na uroczystości goście również  podkreślali znaczenie rolniczego trudu, dziękowali i życzyli rolnikom zdrowia, pomyślności, oraz dostatku. Głos zabrali min: Joanna Frydrych - poseł RP, Dorota Chilik - v-ce przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Aleksander Mercik - dyrektor etatowy członek zarządu powiatu krośnieńskiego, Teresa Sirko - radna powiatu krośnieńskiego.

Po części oficjalnej, przyszła pora na część artystyczną. Na scenie zaprezentowały się dzieci ze szkoły podstawowej z Widacza, zespół muzyczny Avito z Miejsca Piastowego, kapela Cajmery z Niebylca, oraz gwiazda dożynek Halina Frąckowiak, która wykonała swoje największe przeboje min: "Dancing Queen", "Bądź gotowy dziś do drogi", "Panno pszeniczna" czy "Papierowy księżyc" - atmosfera panującą podczas koncertu była znakomita a publiczność wtórowała śpiewem polskiej piosenkarce. Wręczone zostały również nagrody zwycięzcom Trójboju Rakietowego.

W godzinach wieczornych na festynie dożynkowym wszyscy zgromadzeni bawili się z zespołem Avito. Atrakcją dla dzieci były zjeżdżalnie i trampolina, oraz zabawa z animatorami firmy Media Live z Krosna, a obfity bufet zapewniała firma cateringowa Nafta z Krosna.

Organizatorami byli: Przewodniczący Rady Gminy, wójt Gminy Miejsce Piastowe, GOK oraz organizacje społeczne wsi Widacz.