Podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Wójt Gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik przedstawiła projekt i koncepcję budowy Centrum Pomocy Dzieciom św. Rozalii w Niżnej Łące.
Centrum Pomocy Dzieciom św. Rozalii w Niżnej Łące ma być pierwszym, tak nowoczesnym miejscem w Polsce. Jego zadaniem będzie pomoc dzieciom dotkniętym nieuleczalnymi chorobami w tym neurologicznymi i nowotworowymi.

Będzie to kompleks budynków jednopiętrowych, w którym stale może przebywać 45 podopiecznych, w jedno lub dwu- osobowych pokojach z własnym węzłem sanitarnym. W niewielkiej odległości od hospicjum powstanie 6 domków, służących rodzicom i dzieciom, którzy nie będą już musieli przebywać na oddziale, ale wciąż będą w trakcie leczenia. Na terenie obiektu powstać ma ogród, pergola oraz zaciszne miejsca edukacyjno-relaksacyjne.

Centrum Pomocy Dzieciom św. Rozalii w Niżnej Łące

W Centrum, które ma powstać w Niżnej Łące, możliwe będzie zapewnienie chorym dzieciom najlepszych warunków, dzięki którym w tak trudnym czasie będą czuły się bezpieczne, otoczone opieką zarówno medyczną, psychologiczną, fizjoterapeutyczną jak i duchową. Przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu sztab wykwalifikowanego personelu medycznego będzie czuwał nad zapewnieniem dzieciom oraz ich rodzicom najlepszych warunków do przetrwania ciężkiej choroby.

Położenie geograficzne Niżnej Łąki, sielska atmosfera i okolica terenu objętego programem Natura 2000 sprawiają, że miejscowość ta jest idealnym miejscem do stworzenia tak potrzebnego obiektu.

Dzięki powstaniu Centrum, Gmina Miejsce Piastowe zapewni mieszkańcom ponad 100 miejsc pracy. To tutaj stworzone zostanie jedyne takie w kraju miejsce, w którym nadrzędnym celem będzie pomoc chorym dzieciom oraz ich rodzinom, wyeliminowanie samotności i poczucia strachu. Centrum to również możliwość podjęcia współpracy na polach medycznych, naukowych oraz edukacyjnych z wieloma placówkami w kraju i zagranicą.

Centrum Pomocy Dzieciom św. Rozalii w Niżnej Łące

Budowa Centrum ma rozpocząć się już w tym roku na blisko 2 ha działce na budynkiem nowego Domu Ludowego. Obecnie inwestycja jest w fazie uzyskania pozwolenia na budowę. Planowany koszt inwestycji to ponad 16,3 mln zł. Inwestycja będzie finansowana dzięki środkom unijnym, funduszom samorządowym i rządowym, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Funduszom norweskim EOG, pozyskanym w ramach kampanii 1% podatku, z darowizn, zbiórek, koncertów i balów charytatywnych, licytacji, loterii itd. prowadzonych na ten cel.

Centrum ma być prowadzone przez spółkę z o.o. non-profit założoną przez Fundację Bezpieczna Przystań do której gmina Miejsce Piastowe przystąpi.