Narodowy Fundusz Zdrowia w Rzeszowie wspólnie z Ministerstwem Zdrowia rozpoczyna nową akcję prozdrowotną. Na czym ona polega?
Dwa lata temu w oddziale rzeszowskiego NFZ stworzyliśmy specjalne stanowisko ds. profilaktyki.

- Nasze stanowisko zostało rozbudowane o samoobsługowy punkt, w którym dorośli na miejscu wykonają najważniejsze pomiary medyczne określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne - informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

- Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania - Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych. Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie - podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Profilaktyka jest bardzo ważna, a od dziś dostęp do niej jest jeszcze łatwiejszy. Bez skierowania można samemu wykonać podstawowe pomiary, które pozwolą ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Zapraszamy do rzeszowskiego oddziału NFZ. Nie czekajmy aż choroba nas wyprzedzi - dodaje Iwona Karasowska-Stepaniak zastępca dyrektora ds. medycznych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W samoobsługowym kiosku profilaktycznym można wykonać pomiary: wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała, czyli BMI, składu ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi. Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące.

- Mimo, że kiosk jest samoobsługowy, na miejscu dostępny jest profesjonalny doradca, który pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary w samoobsługowym kiosku profilaktycznym. Doradca nie interpretuje wyników, ale udzieli dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i doradzi, jak można się do nich zgłosić - tłumaczy Rafał Śliż.

Konsultant pomoże także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki IKP pacjent otrzyma m.in. e-receptę SMS-em lub pocztą e-mail, dostanie e-skierowanie, udostępni lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach albo pobierze unijny certyfikat COVID oraz sprawdzi historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane są dostępne również w aplikacji mobilnej MojeIKP.

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez stronę internetową Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta - dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590.
Punkt jest czynny w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30 od poniedziałku do piątku.