Uroczysta Gala piłkarska Podkarpacka nike odbyła się w piątek, 24 lutego w hotelu "Łańcut" w Łańcucie. Była to już XV edycja tego spotkania.
Swoją obecnością zaszczycił spotkanie, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. Udział wzięli działacze, sportowcy, samorządowcy i sponsorzy, a także goście z innych związków z Polski. Nad całością czuwał Prezes Podkarpackiego ZPN Mieczysław Golba.

W I części gali nominowani w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody. Z ramienia Związku uczestniczyli także Marek Koźmiński, Janusz Basałaj, Bogdan Zając, Zbigniew Bartnik i Michał Listkiewicz. Ministerstwo Sportu i Turystyki reprezentował Sekretarz Stanu, Jarosław Stawiarski.

XV Gala Podkarpacka Nike 2016

Przy olbrzymim aplauzie, ok. godz. 22, na scenie pojawił się młody piłkarz, Mateusz Maślach z Podokręgu Piłki Nożnej w Stalowej Woli (trener Karol Wołoszyn) który podczas finału rozgrywek o Puchar Tymbarku, nie strzelił rzutu karnego. Wówczas na jego policzki wypłynęły łzy. W piątek przyjął gratulacje od Prezesa Zbigniewa Bońka, który skomentował to: "Mateusz, pamiętaj, że Błaszczykowski też nie strzelił".

XV Gala Podkarpacka Nike 2016

W spotkaniu wzięła udział spora grupa działaczy OZPN Krosno, m.in. prezes Wojciech Sokołowski.

W kategorii Piłkarz Roku zwyciężył Jakub Żubrowski, były zawodnik Stali Mielec, a od niedawna piłkarz Korony Kielce. Najlepszą Piłkarką Roku wybrana została Marta Olejarczyk (Sokół Kolbuszowa Dolna), a Odkryciem Roku wybrano Rafał Strączka, który niedawno przeniósł się z JKS-u Jarosław do Stali Mielec.

XV Gala Podkarpacka Nike 2016

W kategorii Młodzieżowiec zwyciężył Piotr Marciniec, a wśród trenerów wybrani zostali Włodzimierz Gąsior (Trener Roku) oraz Marcin Włodarski (Trener Wychowawca Młodzieży).
W kategorii Drużyna Roku triumfowała Stal Mielec, która wywalczyła awans do 1 ligi. Wyróżniono także Najlepszego Zawodnika Futsalowego (Sebastian Brocki), Samorządowca Roku (Roman Kałamarz) oraz Sponsora Roku (firma Stal-Systems).

Przyznano także nagrodę specjalną XV Plebiscytu Podkarpacka Nike. Była to Nagroda Fair Play a zostali nią nagrodzeni piłkarze Wólczanki Wólka Pełkińska.

Ocena