Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od poniedziałku będą wykonywać zadania na rzecz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Od soboty żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej na trzech punktach kontrolnych granicy województwa podkarpackiego. Zostali skierowani też do portu lotniczego Rzeszów - Jasionka w celu udzielenia wsparcia służbom lotniczym. Na terenie całego Podkarpacia żołnierze objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Polega ona na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zakupach czy transporcie.

- W poniedziałek, terytorialsi będą wykonywać zadania na rzecz urzędu marszałkowskiego województwa podkarpackiego. Działania wspierające będą prowadzone w trzech budynkach urzędu: przy al. Cieplińskiego, ul. Towarnickiego i Lubelskiej. Do ich zadań będzie należało wykonywanie pomiaru temperatury pracownikom urzędu i ich interesantom - informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Od 18 marca Dowództwo WOT planuje zorganizować zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie. Zbudowany on będzie z żołnierzy psychologów z jednostek wojskowych WOT. Pomoc psychologiczna będzie udzielana poprzez bezpłatną infolinię telefoniczną oraz w formie czatu, całodobowo, w rytmie 3-zmianowym. Na razie zespół będzie działał w Zegrzu, w przyszłości możliwe jest uruchomienie również central regionalnych.

Jak dodaje kpt. Witold Sura, od 12 marca Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania, przechodząc z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. - Całość formacji jest obecnie w stanie 12 godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6 godzinną gotowość do podjęcia działań - mówi Witold Sura.