Zakończono prace budowlane związane z adaptacją pomieszczeń w budynku Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie-Zdroju.
Prace prowadzone były w ramach realizowanego projektu pt. Przywrócić zapomniane - wspólna historia pogranicza polsko - słowackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020 Oś priorytetowa Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza.

W ramach I etapu wyremontowano i zaadoptowano pomieszczenia na salki muzealne z przeznaczeniem na prowadzenie zajęć organizowanych dla dzieci przebywających na wypoczynku w Domu Wczasów Dziecięcych. Wkrótce pomieszczenia zostaną wyposażone i odpowiednio umeblowane.

Będą to salki tematyczne. Salka przyrodnicza-poświęcona lecznictwu uzdrowiskowemu z wykorzystaniem ziołolecznictwa, które było stosowane podczas dawnych tzw. "Lwowskich kolonii". Salka kolonijna/szkolna - salka historyczna poświęcona historii, wyposażona w odrestaurowane wyposażenie, które jest w posiadaniu Domu Wczasów Dziecięcych. W przedmiotowej salce organizowane będą zajęcia odzwierciadlające pierwsze kolonie. Pierwsza kolonia w Polsce miała miejsce w 1882 r., a w 1884 r. w Rymanowie-Zdroju.

Wyremontowane pomieszczenia

Zostanie także rozwinięta infrastruktura turystyczna przy istniejących atrakcjach na Transgranicznym Szlaku Rowerowym Beskidzkie Muzea. Budynek będzie ogólnodostępny dla mieszkańców/turystów
i odwiedzających.

Celem projektu jest zachowanie historii kultury Łemkowskiej na terenach pogranicza polsko-słowackiego dla przyszłych pokoleń oraz zachowanie historii pierwszych w Polsce kolonii dla dzieci w Rymanowie Zdroju związane z okresem osiedlenia Łemków na terenach przygranicznych. Dzięki realizacji projektu zwiększy się wartość ekonomiczna miejsc o znaczących wartościach kulturowych, przyrodniczych, historycznych w tym rozwój produktu turystycznego na obszarze transgranicznym.

Boisko przy "Gastronomiku" oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA]
Wartość zadania to kwota ponad 77 tys. zł, z czego 90% stanowi dofinansowanie z EFRR oraz Budżetu Państwa za pośrednictwem Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.