Zobacz jakie elementy doskonalono podczas ćwiczeń zorganizowanych przez Komendę Wojewódzką PSP w Rzeszowie i Komendę Miejską PSP w Krośnie w gminie Rymanów.
Ćwiczenia odbyły się 16 września i rozpoczęły na parkingu w Rudawce Rymanowskiej sprawdzeniem stanu gotowości bojowej zastępów PSP i OSP z kilkunastu powiatów województwa podkarpackiego. W otwarciu wziął udział Starosta Krośnieński Jan Pelczar, burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec wraz z zastępcą Grzegorzem Wołczańskim. Nie zabrakło także komendantów miejskich i powiatowych PSP z terenu województwa oraz kierownictwa krośnieńskiej komendy.

Pierwszy epizod przewidywał wydobycie zatopionego samochodu z zalewu w Sieniawie.

Ćwiczenia wojewódzkie PSP 2021
W ćwiczeniach wzięło udział kilkudziesięciu strażaków z kilkunastu powiatów województwa podkarpackiego

- Zgodnie z założeniami, na drodze wojewódzkiej w Sieniawie doszło do wypadku. Kierowca samochodu osobowego gwałtownie hamując na śliskiej drodze wpadł w poślizg, przebił ogrodzenie i wpadł do zbiornika wodnego "Besko" przy zaporze. W pojeździe został uwięziony kierowca - powiedział mł. bryg. Dariusz Gruszka, rzecznik prasowy KM PSP w Krośnie.

Zatopiony samochód w zbiorniku w Sieniawie
Jeden ze scenariuszy zakładał wypadek

W akcji ratowniczej brały udział zastępy z JRP PSP z Brzozowa, Sanoka, Jasła, Krosna oraz zastępy z OSP Posada Dolna.

Strażacy ćwiczyli również ewakuację 10 osób z wysokości, które zostały uwięzione na krzesełkach wyciągu narciarskiego Stacji Narciarskiej Kiczera SKI w Puławach Górnych.

Pozoranci
Podczas ćwiczeń praktycznych doskonalono techniki ewakuacji osób poszkodowanych

W tym epizodzie uczestniczyły zastępy z JRG PSP z Krosna oraz zastępy z OSP w Rymanowie, Sieniawie i Niebieszczanach.

Uwięzione osoby na wyciągu zarciarskik Kiczara Ski
Na wyciągu narciarskim uwięzionych było 10 osób

- Doskonalono także współdziałanie jednostek PSP i OSP podczas kolejnego epizodu, którym było gaszenie pożaru zabytkowej, drewnianej cerkwi w Bałuciance. Zgodnie z założeniami, pożar wybuchł wskutek zwarcia instalacji elektrycznej i ogniem została objęta większa część obiektu wraz drewnianym dachem. W akcji gaśniczej brały udział zastępy z JRG PSP z Krosna, Sanoka, Leska i Brzozowa oraz zastępy OSP: Szczepańcowa, Odrzykoń, Kostarowce, Łukawica, Blizne i Nozdrzec - poinformował mł. bryg. Dariusz Gruszka.

Andrzej Marczenia
Ćwiczeniom przyglądał się st. bryg. Andrzej Marczenia, Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

Ostatnim epizodem, który ćwiczono w Sieniawie, było prowadzenie działań ratowniczych związanych z ewakuacją osób z zagrożonych terenów po długotrwałych opadach deszczu i wylaniu rzeki Wisłok oraz ewakuacja osób z uszkodzonej łodzi, którą próbowały się dostać w bezpieczne miejsce. Ponadto strażacy, przy pomocy specjalnych rękawów, podwyższali wały przeciwpowodziowe.

W tym wątku brali udział strażacy z komend miejskich i powiatowych z: Jarosławia, Przeworska, Stalowej Woli, Sanoka, Rzeszowa, Przemyśla, Mielca i Lubaczowa.

ćwiczenia PSP i OSP w gminie Rymanów

Ćwiczenia zabezpieczali ratownicy z Państwowego Ratownictwa Medycznego w Krośnie oraz policjanci.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z ćwiczeń: