Rekordowa liczba młodzieży wzięła udział w tegorocznych Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów w szachach klasycznych.
W dniach od 16 do 24 sierpnia na terenie ośrodka Sanatorium Stomil w Rymanowie Zdroju odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów w szachach klasycznych. Mistrzostwa odbywają się od 2000 r. i biorą w nich udział narodowe reprezentacje krajów zrzeszonych w Europejskiej Unii Szachowej składające się z zawodniczek i zawodników w wieku do lat 18. Tegoroczne mistrzostwa miały rekordową frekwencję. 16 krajów reprezentowało aż 40 drużyn i 130 zawodników. Z tego aż 72 ma tytuły międzynarodowe. Były to najsilniej obsadzone zawody w historii mistrzostw, pomimo nieobecności ekip z Rosji.

szachy

Swoją szansę otrzymały regionalne ekipy z Podkarpacia i Krosna: juniorzy Podkarpacie I Krosno - Polska III (Bartosz Rudecki, Paweł Świder, Dominik Gazda i Anna Winter), juniorki Podkarpacie - Polska III ( Anna Krzysztyńska i Aleksandra Kozubal) i juniorzy Krosno II - Polska V (Maciej Czopor, Kacper Guzik, Mateusz Jaszczuk, Mateusz Kosztyła, Adrian Chodorowski ). Opiekunem i trenerem tych ekip był Marian Lorenc.

szachy

Już sam udział tych drużyn był dla nich ogromnym wyróżnieniem a jednocześnie możliwością skonfrontowania swoich sił z najlepszymi. Pomysłodawcą zorganizowania Mistrzostw w Rymanowie Zdroju była Agnieszka Fornal-Urban, prezes Uzdrowiska "Stomil" a zarazem utytułowana szachistka, wychowanka Karpat Krosno. Polscy szachiści reprezentujący nasz kraj zanotowali bardzo dobre występy.

szachy

Nasze drużyny regionalne pokazały, że wcale nie muszą przegrywać do zera a czasami mogą postarać się o niespodziankę. W II rundzie Team Polska III zmierzył się ze zwycięzcą tych zawodów Niemcami. Pomimo, że różnica rankingowa na szachownicy wynosiła ponad 500 punktów, to w partii Paweł Świder - Vincent Keymer, ten ostatni w równej pozycji zaryzykował i przegrał. Znajdujący się w tym momencie na sali, trener legenda ekipy niemieckiej, arcymistrz Artur Jusupow, kręcił z niedowierzaniem głową i starał się uspokoić po porażce swojego podopiecznego.

szachy

Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów do lat 18 w Rymanowie Zdroju odwiedził polski arcymistrz Jan Krzysztof Duda. Dziewiętnastolatek to multimedalista Mistrzostw Świata i Europy Juniorów, który w 2017 roku przekroczył magiczną granicę 2700 punktów ELO plasując się obecnie na 41 miejscu na świecie. W czerwcu br. zdobył z kolegami z reprezentacji historyczny, brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w Chanty-Mansyjsku. Jan Krzysztof Duda spotkał się na mistrzostwach z najmłodszymi adeptami królewskiej gry z Krosna, Rogów i Gorlic, rozegrał z nimi kilka partii oraz udzielił kilku wywiadów.

szachy

Uczestnicy mistrzostw podkreślają wzorową organizację imprezy, wyśmienite warunki gry, hotel i jedzenie. Rymanów Zdrój to piękna miejscowość z bogatymi krajobrazami, miejscami do zwiedzania, dlatego pozytywne opinie zarówno ECU oraz PZSzach dają nadzieję na kontynuowanie tego rodzaju imprez na Podkarpaciu.