Lasy Państwowe zorganizowały spotkanie szkoleniowe dla przewodników turystycznych.
Spotkania szkoleniowe organizowane przez Lasy Państwowe dla przewodników turystycznych z terenu Podkarpacia stały się już tradycją. W sobotę, 16 grudnia w dolinie Rabskiego Potoku odbyło się kolejne z takich szkoleń, na którym zjawili się przewodnicy i działacze z branży turystycznej. Zorganizowały je wspólnie nadleśnictwa: Baligród, Bircza, Cisna, Komańcza, Lesko i Rymanów.

lasy państwowe

W śnieżnej aurze wyruszono wpierw na nowo otwartą ścieżkę poznawczą na stokach Kamiennej Góry, gdzie leśnicy z Baligrodu zaprezentowali możliwość półtoragodzinnego spaceru z grupami autokarowymi, co może być świetnym uzupełnieniem programu dnia wycieczkowego w tej części Bieszczadów. A po drodze była okazja do rozmów o lesie i gospodarowaniu w nim, o tajemnicach doliny Rabskiego Potoku, czy też na temat bobrów, które dużą część doliny objęły w posiadanie. Próbowano też rozwikłać zagadkę potężnego stosu kamieni ułożonego na stoku przed laty.

Druga część wycieczki to dojście do Bobrowego Jeziorka i "jarząbkowej" kapliczki, podczas którego omawiano tematy związane z czynną ochroną przyrody. Była też okazja do odwiedzenia uporządkowanego przez leśników i społeczników cerkwiska w nieistniejącej wsi Huczwice. Wieczorem, na świetlicy, prezentowano wybrane tematy związane z leśnictwem na terenie Bieszczadów. Była opowieść o żubrach i o formach edukacji, o kosztach ochrony przyrody w lasach i finansowaniu przez Lasy Państwowe działalności parków narodowych.

lasy państwowe

- Przewodnicy z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wielu szczegółów na temat wielkiej inwentaryzacji dziedzictwa przyrodniczego, jak również bardzo przystępnie przygotowanej prezentacji na temat planów urządzenia lasu - powiedział Stanisław Orłowski, szef szkolenia Stowarzyszenia Przewodników "Karpaty".
- Bardzo cenimy sobie możliwość poszerzania wiedzy przyrodniczej przekazywanej przez specjalistów, bezpośrednio w lesie. Jestem też pod wrażeniem aktywności nadleśnictw w udostępnieniu leśnych atrakcji krajoznawczych. Infrastruktura zbudowana w ostatnich latach zwłaszcza w LKP Lasy Bieszczadzkie powinna być wzorem do naśladowania przez samorządy, które za turystykę są odpowiedzialne w mocy prawa.

lasy państwowe

W trackie dyskusji padały też deklaracje współpracy na nowych polach; pojawił się m. in. temat leśnych cmentarzy z I wojny światowej, które pozostają nieoznakowane i znane tylko leśnikom. Zaprezentowano też możliwości, jakie przyniesie wykonanie nowych tras rowerowych w Nadleśnictwie Rymanów i otwarta niedawno ścieżka poznawcza "Arłamów" w Nadleśnictwie Bircza. Ustalono, że kolejne leśne spotkanie dla przewodników odbędzie się na terenie LKP Lasy Birczańskie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.