W dniach 20 - 21.03.2014r. przeprowadzone zostało szkolenie z zakresu ewakuacji z turbin wiatrowych oraz współdziałania techników serwisu ze Służbami Ratowniczymi.
Szkolenie zostało zorganizowane przez Centrum Szkoleń Specjalistycznych i Wysokościowych HAWK, na zlecenie firmy Senvion Polska Sp. z o.o. która serwisuje na Podkarpaciu 27 turbin wiatrowych, skupionych w 3 miejscach zwanych "farmami wiatrowymi", tj. Łęki Dukielskie (5 turbin), Rymanów (13 turbin), Bukowsko-Nowotaniec (9 turbin). Było to drugie w Polsce i pierwsze na Podkarpaciu tego typu szkolenie dla służb ratowniczych.

ćwiczenia na wiatrakach

Wzięli w nich udział strażacy ze Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wysokościowego "Krosno" (na której terenie działania położone są te farmy wiatrowe) i "Rzeszów 1". W ćwiczeniach praktycznych wzięli udział przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Sanoka. Na szkolenie zaproszono również strażaków z OSP Posada Dolna i Rymanów.

Szkolenie składało się z 2 części:
20.03.2014 r. - zajęcia teoretyczne w obiekcie KM PSP Krosno,
21.03.2014 r. - zajęcia praktyczne na obiekcie turbiny wiatrowej w m. Bukowsko.

Na zajęciach teoretycznych przedstawione zostały tematy związane ze specyfiką funkcjonowania turbin wiatrowych i występującymi w nich zagrożeniami, zasadami bezpiecznego poruszania się po turbinach wiatrowych, a także zasadami współpracy strażaków z pracownikami serwisującymi turbiny wiatrowe. Na zajęciach praktycznych przećwiczone zostały omówione wyżej tematy oraz zasady bezpiecznej ewakuacji osób poszkodowanych, które realizowano z wykorzystaniem technik ratownictwa wysokościowego. Zajęcia praktyczne zostały przeprowadzone na jednej z sześciu turbin wiatrowych znajdujących się w m. Bukowsko, która poddawana była zabiegom serwisowym i na ten czas była wyłączona z funkcjonowania. Wiatraki na tej farmie posiadają moc 2 MW, wysokość wieży wynosi 80 metrów, zaś skrzydła mierzą 46 metrów.

Należy zwrócić uwagę iż technicy serwisu firmy Senvion Polska Sp. z o.o., są osobami posiadającymi odpowiednie przeszkolenie i wyposażenie do prac na wysokości. Wszystkie wykonywane przez nich czynności realizowane są wg określonych zasad i procedur. Głównym celem, który przyświecał organizatorom tego szkolenia było to, aby w razie konieczności zaistnienia zdarzenia, gdzie np. uległby wypadkowi technik lub inna osoba, która jako nieupoważniona weszłaby do obiektu, wezwane służby ratownicze wiedziały jak mogą w sposób bezpieczny udzielić im pomocy i ewakuować osoby poszkodowane z różnych miejsc w obiekcie (maszynowni, wieży, pomieszczenia turbiny czy łopat wirnika). Nieznajomość zasad poruszania się po tego typu obiekcie grozi bardzo poważnymi konsekwencjami, w tym upadkiem z dużych wysokości, urazem od części ruchomych czy śmiertelnym porażeniem prądem elektrycznym.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.