W Rymanowie-Zdroju odbył się Festyn Dobroczynny "W hołdzie prześladowanym chrześcijanom".
26 sierpnia już po raz trzeci odbył się w Rymanowie-Zdroju Festyn Dobroczynny "W hołdzie prześladowanym chrześcijanom". Patronem honorowym Festynu, tak jak i rok wcześniej, był biskup Stanisław Jamrozek.

Festyn w zamyśle organizatorów był uświadamianiem faktu istnienia na świecie w dniu dzisiejszym miejsc i sytuacji w których chrześcijanie doświadczają prześladowań. Chcemy pamiętać o tych naszych braciach w wierze, oddać im hołd i na miarę naszych możliwości przyjść im z pomocą. Celem szczegółowym w tym roku była zbiórka środków na odbudowę domów chrześcijan na Równinie Niniwy w Iraku.

festyn Rymanów Zdrój

Tak jak w każdej dotychczasowej edycji Festynu współpracowaliśmy blisko z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W tym roku gościliśmy podczas Festynu Ks. Rafała Cyfkę oraz siostrę Annę Grzesiak z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia. Ksiądz Rafał podczas Festynu dzielił się Słowem (głosił homilie podczas niedzielnych Mszy św. w Rymanowie-Zdroju) i swoją wiedzą o Kościele w Iraku i Syrii. U siostry Anny można było zakupić pamiątki wykonane z drzewa oliwnego przez chrześcijan z Ziemi Świętej. Pod wieloma względami Festyn jest niezwykłym doświadczeniem dla wszystkich którzy się przyczynili do jego organizacji.

Po pierwsze jest najzwyklejszym doświadczeniem ludzkiej solidarności z ludźmi doświadczającymi cierpień wynikających z prześladowań za wiarę. Po drugie inicjatywa ta wyzwala wiele dobra i trudno tu w krótkim podsumowaniu podać dziesiątki przykładów ludzi, którzy zrobili coś dobrego aby się przyłączyć do Festynu a ostatecznie pomóc tym którzy tej pomocy bardzo dzisiaj potrzebują.

Otrzymaliśmy mnóstwo darów zaczynając od tych drobnych po bardzo cenne. Wiele osób włączyło się bezpośrednio w organizację Festynu i trzeba zauważyć, że z roku na rok jest tych ludzi coraz więcej. Wiele osób upiekło ciasta lub przygotowało jakieś potrawy, które można było skosztować podczas Festynu. Po trzecie uczestnicząc w Festynie uświadamiamy sobie co znaczy wypowiadane przez chrześcijan co niedzielę „wierzę w jeden, Święty, powszechny i apostolski Kościół”. Doświadczamy realnie współnoty z tymi którzy żyją w miejscach gdzie wyznawanie wiary czasem wiele kosztuje.

festyn Rymanów Zdrój

Jest też Festyn doświadczeniem radości z pewnego rodzaju święta jakie w związku z nim przeżywamy. Sami czujemy się obdarowani tym co nas spotkało. Podczas Festynu towarzyszyli nam występujący na scenie artyści. Niektórzy byli z nami po raz kolejny a dla innych był to pierwszy występ na scenie w Rymanowie-Zdroju. Wszystkim jesteśmy wdzięczni i bardzo im dziękujemy. Najcenniejsze dary (w tym dary od Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, Pani Premier Beaty Szydło i Pani minister Beaty Kempy) i podarowane nam dzieła sztuki można było nabyć podczas przeprowadzonej w czasie Festynu aukcji. Łącznie na dzień dzisiejszy zebraliśmy ponad 29 000 zł. Cała zebrana przez nas kwota zostanie przekazana Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie na wspomniany cel.

Udział w Festynie wzięli ludzie starsi, młodzież ale również i dzieci które w Dziecięcej Krainie Uśmiechu pisały listy do swoich rówieśników żyjących w Iraku a pisanie listów dzieci zakończyły występem (zaśpiewaniem specjalnie przygotowanej piosenki) na scenie. Doskonale układała nam się współpraca z naszymi władzami miasta i Gminy Rymanów. Za wszelką życzliwość i realną pomoc bardzo dziękujemy. Spotkaliśmy się z dużą życzliwością w środkach masowego przekazu. Dziękujemy TVP3 Rzeszów, Polskiemu Radiu Rzeszów, Radiu Fara, Radiu Via, Telewizji Obiektyw i TV Krosno za objęcie nas Patronatem Medialnym i przygotowane programy dotyczące Festynu.

Po raz pierwszy w tym roku pojawiła się informacja o Festynie w telewizji ogólnopolskiej (TVP Info Teleexpress Extra). Jest nam bardzo miło, że nasza inicjatywa została zauważona. Pełni wdzięczności za wszystkie związane z Festynem doświadczenia, za wszelką okazaną nam pomoc zaczynamy już myśleć o przyszłorocznym Festynie na który już dzisiaj zapraszamy.

Udostępnij ten artykuł znajomym: