Zespół Szkół Publicznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie znalazł się wśród laureatów konkursu IKEA. Szkoła otrzymała instalację fotowoltaiczną.
Konkurs "Najlepsza szkoła pod słońcem" był skierowany do szkół z gmin, na terenach których IKEA posiada swoje farmy wiatrowe. Są to gminy: Abramów, Michów, Bukowsko, Dukla, Gizałki, Rymanów, Lubartów i Wróblew, znajdujące się w województwach podkarpackim, wielkopolskim, łódzkim oraz lubelskim. Konkurs został ogłoszony w listopadzie 2017 roku i miał na celu propagowanie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju.

IKEA w Rymanowie

Zaproszone do udziału szkoły miały przygotować program edukacji ekologicznej oraz zrealizować go w semestrze wiosennym 2018 roku. Program miał uwzględniać elementy zrównoważonego życia w domu, wykorzystania energii odnawialnej, zagospodarowania odpadów, troski o środowisko oraz zaangażowanie społeczności lokalnej.

W piątek 21 września w Zespole Szkół Publicznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie odbyło się uroczyste otwarcie instalacji fotowoltanicznej. Wcześniej uczniowie wystąpili z krótkim programem artystycznym i zaprezentowali efekty swojej pracy.

prezentacja uczniów

Szkoła otrzymała instalację fotowoltaiczną od IKEA wraz z montażem na dachu szkoły, przygotowaniem do podpięcia do sieci i długoletnią gwarancją wartości ponad 40 tys. złotych. Dzięki temu placówka będą produkować czystą zieloną energię na własne potrzeby jednocześnie oszczędzając na rachunkach za prąd. Instalacja posiada moc 6,44kWp typu sieciowego. Oparta jest o moduły monokrystaliczne oraz falownik trójfazowy. W zestaw jest włączony także miernik zużycia oraz produkcji energii elektrycznej. Prace nad jej budową trwały w okresie wakacyjnym, aby nie utrudniać szkołom działalności.

uczniowie z Rymanowa

IKEA inwestuje na świecie w technologie fotowoltaiczne od 20 lat. Obecnie posiada 730 tysięcy paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach swoich sklepów i fabryk na całym świecie. Grupa IKEA inwestuje także w farmy wiatrowe. W samej Polsce posiada ich sześć. Produkowana przez nie energia umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 450 000 ton, co jest równoznaczne z wycofaniem ponad 150 000 samochodów z dróg. Dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii, Grupa IKEA w Polsce produkuje obecnie więcej energii niż zużywają jej sklepy, biura, centra handlowe i dystrybucyjne.