Mieszkaniec gminy Miejsce Piastowe zamiast zutylizować zużyte części samochodowe wyrzucił je w rejonie miejscowości Bałucianka. Musiał je uprzątnąć, a teraz odpowie za to przed sądem.
W grudniu 2019 r. policja otrzymała sygnał, że w rejonie Bałucianki niedaleko szlaku prowadzącego na często uczęszczany przez turystów grzbiet górski Przymiarki między uzdrowiskami Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój są nielegalnie składowane śmieci.

- Natrafił na nie spacerowicz. Były to plastikowe elementy wyposażenia samochodu osobowego, w tym między innymi fragmenty zderzaka. Nie było jednak wiadomo, od kiedy one się tam znajdują - opowiada asp. sztab. Paweł Buczyński, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

Policjantom z Posterunku w Iwoniczu-Zdroju najpierw udało się dotrzeć do właściciela samochodu, z którego zdemontowano porzucone elementy. Idąc dalej dotarli do zakładu mechanicznego, gdzie pojazd po sprowadzeniu z zagranicy był naprawiany.

- Okazało się, że osobą odpowiedzialną za porzucenie tych elementów w rejonie Bałucianki jest 47-letni mieszkaniec gminy Miejsce Piastowe. Jego zadaniem było zutylizowanie niepotrzebnych części w specjalistycznej firmie - dodaje Paweł Buczyński.

Nie zrobił tego, tylko wywiózł i porzucił na łące. Miało to być według niego prostsze i tańsze rozwiązanie. Nie przypuszczał jednak, że sprawy się tak potoczą i zostanie namierzony. Mężczyzna został przesłuchany i przyznał się do przedstawionego mu zarzutu. Policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie 47-letniego mieszkańca gminy Miejsce Piastowe. Za popełnienie tego wykroczenia grozi mu kara grzywny.

Warto też dodać, że 47-latek uprzątnął odpady, które trafiły do utylizacji w specjalistycznej firmie. Przedstawił na to stosowne dokumenty.

Policjantom z Posterunku w Iwoniczu-Zdroju za skuteczne działania i ustalenie sprawcy podziękował burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec. Na swoim profilu FB działanie 47-letniego mieszkańca gminy Miejsce Piastowe nazwał barbarzyństwem.

Burmistrz zwrócił się też z prośbą do mieszkańców gminy o przeciwstawienie się bezmyślnej działalności "miłośników" motocrossów, quadów i samochodów terenowych, którzy niszczą szlaki turystyczne, drogi, pola i łąki.

- W ostatnim czasie dokonano ogromnych zniszczeń na Przymiarkach w Bałuciance. To niezwykłe miejsce, cieszące się ogromną popularnością wśród turystów jest nie do poznania. Problem zniszczeń został już zgłoszony na Policję i do Straży Leśnej. Podjęte zostaną też w najbliższym czasie działania zmierzające do identyfikacji i ukarania sprawców. Nie bądźmy obojętni, reagujmy na bezmyślną i niszczycielską działalność motocrossowców, quadowców itp. Nie pozwólmy niszczyć tego, co jest dla nas i naszych gości niezwykle cenne. Sprawców można zgłosić Policji lub Straży Leśnej - zaapelował Wojciech Farbaniec na FB.