12 lutego 2017 roku na hali GOSiRw Jedliczu zostały rozegrane 5. Międzynarodowe Zawody Modeli Halowych klasy F1N "Puchar Karpat".
Zawody te były jedną z ośmiu tegorocznych imprez zaliczanych do Punktacji Pucharu Polski F1N. Do rywalizacji stanęło 59 zawodników ze Słowacji, Czech oraz Polski. Frekwencja rodzimych zawodników nieco słaba, głównie z powodu dużego zagęszczenia imprez w tym okresie i nadchodzących (za tydzień) Mistrzostw Polski. Są to jednak nadal jedne z największych (o ile nie największe?) zawody międzynarodowe w tej klasie modeli.

Hala była dostępna dla zawodników już od godziny 07:00. Przed godziną 09:00 nastąpiło otwarcie zawodów przez dyrektora hali GOSiR, a młodzicy rozpoczęli loty kwadrans później. Latano sprawdzonym już systemem - 3 tury w każdej kategorii pod rząd z przerwami na trening. Zawody zostały zakończone około godziny 15:30.

5. Międzynarodowe Zawody Modeli Halowych klasy F1N

Kategoria młodzików
 W kategorii wiekowej do 14 lat wystartowało 18 zawodników, tym razem wszyscy z Polski. Nie jest wymagana od nich licencja sportowa, więc każdy z nich zdobył jakieś punkty do punktacji Pucharu Polski. Najwięcej reprezentantów, bo aż siedmiu, przyjechało na zawody ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Rzeszowie wraz z opiekunem Dariuszem Rzucidło. Był to ich pierwszy start w zawodach modeli szybowców halowych. Okazja do podglądnięcia startów doświadczonych zawodników i duży zastrzyk nowych doświadczeń. Radzili sobie całkiem nieźle, a dobre wyniki przyjdą z czasem i doświadczeniem. Przede wszystkim należą się im brawa za chęci i odwagę. Oprócz nich rywalizowali zawodnicy z Hrubieszowskiej "Jedynki", Suwałk, Warszawy, Tarnobrzega, Bochni oraz Krosna.
Wygrał Kacper Kaczmarek, a miejsce drugie zajął Mateusz Mięczak - obaj zawodnicy z Hrubieszowa, prezentujący bardzo wysoki poziom. Na trzecim miejscu uplasował się krośnieński zawodnik Maciej Trygar - aktualny (do niedzieli) Mistrz Polski w tej klasie modeli. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy oraz skromne nagrody rzeczowe (te dzięki staraniom Henryka Czekańskiego), a pierwsza trójka statuetki.

Kategoria junior młodszy
Wśród 9 zawodników w wieku 14-16 lat, aż czterech to modelarze z Hrubieszowa. Zawodnicy latający na bardzo wysokim poziomie i zostawiający konkurencję dość daleko w tyle.
Wygrał Patryk Bajer, według mnie najlepszy zawodnik spośród wszystkich tego dnia. 9 równych lotów, z łącznym wynikiem z trzech najlepszych 131,6 sek. Każdy z jego lotów trwał przynajmniej 40 sekund, nie zepsuł ani jednego ze swoich rzutów. Jest czego pozazdrościć. Wygrałby z większością seniorów. Na drugim miejscu Łukasz Flisiuk z wyraźnie słabszą formą niż rok temu. Trzeci Kacper Zbarachewicz. Zawodnicy Krośnieńscy - Mateusz Trzemżalski i Aleksander Grygolec odpowiednio na 8 i 9 miejscu.

Kategoria junior
Kategoria wiekowa 16-18 lat, najsłabiej obstawiona. Wygrał Filip Klobušický ze słowackiego klubu LMK Trencianska Turna, zaraz za nim z półsekundową stratą uplasował się Dominik Skwarek z Hrubieszowa. Na miejscu trzecim krośnieński zawodnik Kamil Śnieżek, a ostatni tego dnia Grzegorz Wszołek z Bochni.
Aby rywalizacja w danej kategorii została zaliczona do punktacji Pucharu Polski, potrzebnych jest przynajmniej 4 zawodników z licencją Aeroklubu Polskiego. Niestety, kolejne tegoroczne zawody i "brakuje" jednego zawodnika.

Kategoria seniorów
W rywalizacji w tej kategorii wzięło udział 28 zawodników, z czego prawie połowa to modelarze z zaprzyjaźnionych klubów na Słowacji i w Czechach. Wielu zawodników prezentujących bardzo wysoki poziom, bardzo duża różnorodność konstrukcji modeli.
Wygrał Sławomir Truchan z polskiego bieguna zimna. Lata modelami "TiT" pochodzącymi od rosjanina Mikhaila Yashinskiego. W pierwszej turze lotów jego loty nie powalały na kolana. Widać było stres, gdy wychodził na parkiet. Dopiero w swoim piątym locie uzyskał 52,1 sek. i pobił rekord hali GOSiR w Jedliczu (który to również był jego wyczynem z listopadowych Mistrzostw Polski), tym samym ustanowił nowy rekord Polski na hali II kategorii (8-15metrów). W jednym z kolejnych lotów udało mu się wyrównać ten wynik, a następnie do niego zbliżyć. W sumie uzyskał czas z trzech lotów 156,0 sek, przełamując magiczną granicę 150 sekund, co jest najlepszym wynikiem w tej kategorii na przestrzeni ostatnich przynajmniej kilku (nastu?) lat albo i w ogóle.
Nagranie z rekordowego lotu tego zawodnika.

Miejsce drugie zajął zawodnik Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie - Michał Śliwiński. Stracił do zwycięzcy ponad 15 sekund, pomimo że udało mu się wykonać jeden lot ponad 50 sekund. Wynik poniżej oczekiwań, które były nie małe ze względu na czasy lotów uzyskiwane na treningu dzień wcześniej, niestety jeden trening po kilku miesięcznej przerwie to zdecydowanie za mało. Loty nierównomierne, udało się albo nie, brak powtarzalności. Na miejscu trzecim uplasował się Michal Michna z Czech. Pozostali krośnieńscy zawodnicy: Czesław Trzemżalski - miejsce 8, Michał Słyś - 9, Jerzy Bodaszewski - 11, Andrzej Krupa - 21. Jerzy powraca po rocznej przerwie do rywalizacji w tej kategorii, niestety póki co forma nie ta co kiedyś - powód ten sam co u reszty krośnian.

Tradycyjnie została także wyłoniona klasyfikacja Super Senior - zawodników ze sporym stażem (65+). Zwyciężył, kolejny raz z rzędu Czesław Trzemżalski, drugi był Andrzej Krupa, a miejsce trzecie zajął Stanisław Kopacz.

Zawody zostały zorganizowane przez Aeroklub Podkarpacki SL w Krośnie we współpracy z Państwową Wyższą Szkoła Zawodową w Krośnie. Patronat nad zawodami objął Burmistrz Gminy Jedlicze. Podziękowania dla dyrektora hali GOSiR w Jedliczu, za udostępnienie hali i ciepłe przyjęcie modelarzy.