6 osobowa ekipa Krośnieńskiego Stowarzyszenia Narciarstwa Biegowego "KrosSki Remsport" Krosno wzięła udział w tegorocznej - 96 edycji "Biegu Wazów".
Bieg Wazów to najstarszy i najdłuższy z maratonów narciarskich na świecie. Trasa liczy 90 kilometrów i biegnie z Sälen do Mora. Krośnieńscy biegacze przebywając w Szwecji uczestniczyli w dwóch startach.

Pierwszy z nich to rywalizacja sztafetowa na dystansie 90 kilometrów. W stawce 2 800 sztafet krośnieńska drużyna w składzie Jacek Staroń, Piotr Zajdel, Bartłomiej Górski, Bogdan Niedziela i Sławomir Cichoń uplasowała się na 85 miejscu, kończąc bieg w czasie 5 h 5 min. Wynik ten jak się później okazało był najlepszym z rezultatów spośród wszystkich polskich sztafet biorących udział w rywalizacji.

Krośnianie w Szwecji

Po pięknej pogodzie i idealnie przygotowanej trasie podczas sztafety, warunki biegu głównego zaskoczyły i mocno utrudniły zawodnikom ten wielogodzinny wysiłek. Całonocny opad śniegu mocno pokrzyżował zawodnikom plany, zwłaszcza jeśli chodzi o smarowanie "na trzymanie". Na trasie zalegały duże ilości świeżego śniegu, którego cały czas przybywało.

Trasę biegu głównego z Sälen do miejscowości Mora najszybciej z krośnian pokonał Jacek Staroń, zajmując bardzo wysokie, 569 miejsce, z czasem 05.40.45. Wynik pozwolił mu uplasować się na 8 miejscu wśród wszystkich Polaków biorących udział w tym biegu, w całej jego historii.

Kolejno na metę przybywali:
Piotr Zajdel 3981 - 07:52:30
Bogdan Niedziela 4371 - 08:04:31
Slawek Cichoń 4941 - 08:24:54
Bartek Górski 6829 - 09:35:25

Krośnianie w Szwecji

O skali trudności biegu niech poza dystansem świadczy fakt, iż ze stawki 18 tys. biegaczy, którzy stanęli na starci prawie 2 tys. nie ukończyło biegu. Historyczny start krośnieńskiej ekipy, był okazją do promowania naszego miasta na mapie sportowych imprez o zasięgu ogólnoświatowym.

Ważną rolę podczas biegów pełnił logista i kierowca w jednym - Witold Nowak, dzięki któremu sprawnie i bezstresowo ekipa mogła dotrzeć na miejsce startu.
Udostępnij ten artykuł znajomym: