Kilkanaście osób, które ukończyły krośnieńskiego "Kopernika" kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu postanowiło zrobić coś więcej dla swoje byłej szkoły. O włączenie się w prace Stowarzyszenia zachęcają innych absolwentów.

Iskierką, która spowodowała, że zabrała się grupa kilkunastu osób, absolwentów "Kopernika" chcących coś zrobić dla krośnieńskiej Alma Mater w sposób sformalizowany był Stanisław Wójtowicz (matura 1979).



Zjazdy roczników

- Pomysł zrodził się podczas rozmowy z dyrektorem Ryszardem Józefczykiem przy okazji kolejnego zjazdu rocznika maturalnego, który organizujemy co pięć lat. Rok ubiegły był wyjątkowy w historii naszej szkoły, gdyż "Kopernik" obchodził 120. rocznicę powstania. Zaczęły się rodzić wspólne pomysły, co w ramach tego jubileuszu można byłoby zorganizować. Niestety, plany pokrzyżowała pandemia- opowiada Stanisław Wójtowicz.
Dodaje, że miał szczęście chodzić do genialnej klasy o profilu humanistycznym.



- Do tej pory utrzymujemy kontakty z naszą wychowawczynią Teresą Romankiewicz. Nasze kontakty i wspomnienia kultywujemy co pięć lat. Zaczęliśmy od 10-lecia, a ostatnio obchodziliśmy 40-lecie matury. Do tej pory utkwiły mi w pamięci słowa profesorki Czuchrowej, która mówiła: "Pamiętajcie, że czas w liceum jest ostatnim beztroskim czasem w waszym życiu. Już nigdy czegoś takiego nie doświadczycie". I to się potwierdza- dodaje Stanisław Wójtowicz.



Dojrzewanie do inicjatywy

Inspiracje dotyczące powstania stowarzyszenia, które skupiałoby absolwentów, wychodziły wcześniej również od dyrektora I LO im. Mikołaja Kopernika Ryszard Józefczyka.



- Nie byłem więc zaskoczony tą inicjatywą. Dojrzewaliśmy do niej w różnych kierunkach. Raz, że absolwenci odczuwali taką potrzebę, a ja również o takiej idei myślałem, że dobrze byłoby wokół szkoły skupić grupę ludzi, którzy są z nią związani, ale i mają też wpływ na środowisko lokalne. Ma to na celu na pewno wzmocnienie pozycji szkoły, ale także oddziaływanie wychowawcze. Warto pokazać młodzieży, że można się tutaj rozwijać, pracować i niekoniecznie młodzież musi szukać miejsca w dużych miastach- mówi dyrektor Ryszard Józefczyk.





Powstało stowarzyszenie

Latem ubiegłego roku przyszedł moment, kiedy udało się wreszcie skonkretyzować inicjatywę, która wypełniana jest po mało konkretnymi treściami.



- Po energii i kreatywności osób, które się w to zaangażowały widzę, że będzie to wielka sprawa dla szkoły- dodaje dyrektor I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie.



Na początek poszukiwano osób, które organizują spotkania swoich roczników, ludzi, którzy mają kontakt ze swoimi kolegami ze swoich roczników. Po odbyciu kilka nieformalnych spotkań, 7 lipca ubiegłego roku w budynku szkoły odbyło się zebranie założycielskie stowarzyszenia. Na jego czele stanął Artur Lipiński, wiceprezesem został Stanisław Wójtowicz, sekretarzem Edyta Karwat, skarbnikiem Ryszard Józefczyk, a członkiem zarządu Piotr Łopatkiewicz. W Komisji Rewizyjnej zasiadają Małgorzata Podyma, Marek Klara i Ewa Jaklewicz. Stowarzyszenie zostało oficjalnie zarejestrowane 3 września 2020 r., posiada swój NIP i REGON.



- W statucie przyjęliśmy formułę, że do stowarzyszenia mogą należeć nie tyko sami absolwenci, ale również byli i obecni nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Dlatego też w stowarzyszeniu, w jego władzach są także nauczyciele LO- zaznacza prezes Stowarzyszenia Artur Lipiński (matura 1985).



Integrowanie środowiska

Stowarzyszenie postawiło przed sobą kilkanaście celów. Najistotniejszym jest integrowanie środowiska absolwentów, których co roku przybywa minimum 200.



- Chcemy również podtrzymywać tradycje szkoły i dokumentować jej historię oraz losy absolwentów. Zamierzamy organizować spotkania nie tylko poszczególnych roczników, ale i międzyrocznikowych, uroczystości oraz spotkania czy sympozja dla obecnych uczniów i absolwentów. Chcielibyśmy fundować stypendia dla wybitnych absolwentów, którzy opuszczają szkołę oraz dla uczniów liceum. Może też będą jakieś inne ciekawe inicjatywy absolwentów. Jesteśmy na nie otwarci- mówi Artur Lipiński.



Rodzinne tradycje

Sam bardzo miło wspomina pobyt w "Koperniku".


- W klasie było 32 uczniów, z czego tylko 5 chłopaków. Wiele osób z mojego rocznika wyjechało za granicę. Przy organizacji kolejnych zjazdów okazuje się, że około 15-30 procent koleżanek i kolegów z każdej klasy mieszka za granicą. Absolwentami "Kopernika" są członkowie mojej rodziny, w tym.in. mój tato, siostra, syn, teściowa, dwie szwagierki bratanek, kuzyni oraz przede wszystkim żona Agnieszka, która jest nie tylko absolwentką, ale i nauczycielką języka polskiego w "Koperniku"- opowiada Artur Lipiński.



Piotr Łopatkiewicz zdawał maturę w 1984 r. Później przez ponad 30 lat uczestniczył w organizacji kilka zjazdów swojego rocznika maturalnego i teraz również działa w nowo powołanym stowarzyszeniu.



- Szkoła jest bardzo ważnym ośrodkiem w Krośnie już od 120 lat. My kończyliśmy nią, kiedy nie było jeszcze tzw. rankingów, a "Kopernik" był jedynym liceum ogólnokształcącym w Krośnie. Wiedzieliśmy jednak, że jest to najlepsza szkoła. Potem doszły rankingi, które potwierdziły, że jest to najlepsza szkoła średnia w ówczesnym województwie krośnieńskim, a obecnie jedna z najlepszych na Podkarpaciu i plasująca się wysoko również w kraju- opowiada Piotr Łopatkiewicz.





Ciężka praca

W zarządzie znalazła się także Edyta Karwat, która jest pedagogiem szkolnym w I LO oraz absolwentką tego liceum. Ze szkołą związana od połowy lat 80. ubiegłego stulecia. Wspomina, że w "Koperniku" uczyli nauczyciele o wyjątkowych umiejętnościach i wyjątkowych wymaganiach.



- Pamiętam, że mój pobyt w liceum były to cztery lata ciężkiej pracy, wiele godzin poświęconych na przedmioty rozszerzone. Uczniowie mając świadomość celu, który chcą osiągnąć, muszą ciężko pracować. Bez stawiania wymagań, nic nam samo nie przyjdzie. Tak było w tej szkole i tak jest. My poprzez sentyment do szkoły, zachęcamy swoich bliskich, żeby spróbowali tutaj swoich sił. Większość ma na pewno miłe wspomnienia związane z pobytem w tej szkole, ale są też i osoby, które niekoniecznie z wielką radością tę placówkę wspominają. Jednak po latach doceniają, że ktoś "przycisnął", że może się "uwziął"- mówi Edyta Karwat.



Dodaje również, że ze szkołą związana jestem rodzinnie. Obecnie już trzecie pokolenie przewija się przez mury I LO.



- Teraz, poprzez stowarzyszenie chcemy zrobić coś więcej dla szkoły. Często mówię naszym absolwentom, żeby dbali o relacje i przyjaźnie zawierane w liceum, bo są one najtrwalsze. Chcemy, by wracali do nas i wzbogacali nasze miasto i robili coś dobrego - podkreśla Edyta Karwat.



Nauczyciele I LO

Pierwszą dużą imprezą organizowaną wspólnie przez szkołę i nowe stowarzyszenie miały być obchody 120-lecia LO. Niestety, pandemia bardzo mocno pokrzyżowała te plany. Nie odbył się między innymi bal absolwenta, a także recital Aloszy Awdiejewa, którego pomysłodawcą był Stanisław Wójtowicz, połączony z promocją dużego wydawnictwa "Nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie 1900-2020" autorstwa Władysława Sitka. Wydania książki podjęło się Wydawnictwo Ruthenus z Krosna.



- W tej chwili jest ona po składzie, na ostatnim etapie prac redakcyjnych. Już wiadomo, że publikacja będzie miała ponad 600 stron, a imponujący materiał będzie obejmował wszystkich nauczycieli szkoły od jej początku, czyli od końca XIX wieku, po czasy współczesne. Wśród biogramów nauczycieli będą zarówno tych, którzy spędzili tutaj znaczącą część swojego życia, wymienieni zostaną także nauczyciele, którzy pracowali w "Koperniku" tylko semestr- opowiada Piotr Łopatkiewicz.



Powinna się ukazać wiosną tego roku, a jak warunki epidemiologiczne pozwolą, jej promocja może się odbyć w pierwszej połowie 2021 r.





Wywiady z profesorami i absolwentami

Przed świętami Bożego Narodzenia Stowarzyszenie uruchomiło własną stronę internetową http://lo1krosno.info.pl/absolwenci.



- Oprócz informowania o bieżących sprawach, będziemy zamieszczać nagrania z rozmów z nauczycielami oraz absolwentami. Rozpoczęliśmy od rozmowy z dyrektorem Ryszardem Józefczykiem oraz z emerytowanymi profesorami naszej szkoły: Heleną Czuchrą i Krzysztofem Kasprzykiem, a już wkrótce ukaże się rozmowa z Teresą Romankiewicz. Osobną grupę rozmówców będą stanowić Absolwenci Kopernika. Jesteśmy już umówieni na rozmowy m.in. z wokalistką jazzową Lorą Szafran oraz Mirosławem Markiewiczem, pilotem PLL LOT (pilotuje Boeingi 787 Dreamliner)- mówi przeprowadzający rozmowy prezes Artur Lipiński.



Już kolejny jubileusz

A długoplanowe działania ukierunkowane są już na przygotowanie jubileuszu 125-lecia.



- Wydaje się, że to jeszcze odległy termin, ale czas szybko leci, a my zamierzamy się do tego profesjonalnie przygotować. Chcemy, żeby to spotkanie zostało przygotowane przez szkołę i nasze stowarzyszenie na tyle godnie, żeby zainteresowanie absolwentów było jak największe, a jubileuszu zgromadził jak najwięcej byłych uczniów "Kopernika"- mówi Stanisław Wójtowicz.



Siłą ludzi i relacje

Zdaniem dyrektora Ryszarda Józefczyk, szkoła to jest społeczność, a jej siłą są ludzie i relacje.



- I ta szkoła ma szczęście do takich osobowości, zarówno po stronie uczniów, jak i uczących. Do tego dochodzi jeszcze klimat architektoniczny. Jestem przekonany, że te składniki dalej pozostaną, klimat pozostanie i dalej będzie to przyciągać nowe pokolenia uczniów, osobowości, różnie patrzących na życie, którzy przy pomocy kadry nauczycielskiej uzyskają dobry start w dorosłe życie- zaznacza Ryszard Józefczyk.



Zaproszenie

- Serdecznie zapraszam i zachęcam absolwentów do wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia. Każdy z Was tworzy historię naszej szkoły. Chcemy się waszymi doświadczeniami podzielić z innymi absolwentami oraz obecnymi uczniami szkoły. Liczymy, że poprzez to Stowarzyszenie wróci do swojej dawnej szkoły wielu ich absolwentów - zachęca prezes Artur Lipiński.


~Andkup

16-02-2023 12:19 1 2

Jestem absolwentem rocznik 1961.
Odpowiedz

~Ffdeszoł

16-01-2021 07:53 6 39

Chętnie pomogę szkole.
Odpowiedz

~Do dzieła !

13-01-2021 12:33 7 31

Czekam na koniec roku, by się dowiedzieć jak oni pomogli szkole, ale już teraz wykluczam apele do rodziców by ci pomagali szkole
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.