Uczniowie z Malty odwiedzili Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Bronisława Markiewicza w Krośnie, przy okazji zwiedzili Kraków, Krosno i Rzeszów.
Krośnieński Katolik od kilku lat współpracuje z elitarną szkołą międzynarodową dla chłopców w Birgu na Malcie. St. Edward’s College może się pochwalić bogatą historią, jako że została założona w 1929 r. Szkoła ta szczyci się wysokimi standardami nauczania i kształci dzieci dyplomatów, funkcjonariuszy państwowych i polityków. Wychowuje w duchu poszanowania tradycji religijnych, ale religią dominującą jest katolicyzm.

Do tej pory uczniowie z Katolickiego Gimnazjum i Katolickiej Szkoły Podstawowej dwukrotnie odwiedzili swoich rówieśników na słonecznej Malcie, a chłopcy z Birgu wraz z nauczycielkami również dwukrotnie gościli w Krośnie. Ostatnia ich wizyta odbyła się w trzecim tygodniu listopada.

KLO w Krośnie

Najpierw uczniowie z St. Edward’s College zwiedzili Kraków, a następnie przybyli do Krosna. Ku zdziwieniu większości zachwycili się cichym i spokojnym miasteczkiem na południu Polski. W towarzystwie uczniów z Katolika i pod opieką koordynatorki i organizatorki przedsięwzięcia, Sylwii Romanowskiej, zwiedzili rynek wraz z zabytkowymi kościołami, wieżą farną i Muzeum Podkarpackim. Wysłuchali historii produkcji szkła w CDS-ie, a także wzięli udział w atrakcyjnych rozgrywkach sportowych.

W trakcie pobytu w Katoliku mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o Polsce, Krośnie i goszczącej ich szkole poprzez prezentacje przygotowane przez polskich uczniów, nauczyć się podstawowych słów i zwrotów w języku polskim, zatańczyć belgijkę, jak i spróbować polskich smakołyków i domowych wypieków. Nie zabrakło też czasu na krótką lekcję historii w Karpackiej Troi, gdzie dowiedzieli się wiele na temat życia w średniowiecznej wiosce i odbyli spacer na wieżę widokową, skąd podziwiali jesienną panoramę okolic. Odbyli też ciekawą wycieczkę do Łańcuta, gdzie podziwiali okazałe wnętrza zamku królewskiego, jak i imponującą kolekcję zaprzęgów, karet i powozów konnych.

KLO w Krośnie class=

W Rzeszowie przeszli trasą turystyczną pod staromiejskim rynkiem i spróbowali polskich pierogów. To co jednak najważniejsze w wymianie międzynarodowej, jak podkreśla Sylwia Romanowska, to fakt widocznej integracji międzykulturowej pomiędzy rówieśnikami z Malty i Polski, chęć przełamywania bariery językowej, a dla polskich uczniów znakomita motywacja do nauki języka angielskiego. Wszyscy uczestnicy wymiany z niecierpliwością oczekują na kolejne, zaplanowane już spotkania.