W piątek 14 czerwca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. St. Pigonia w Krośnie odbędą się otwarte seminaria zatytułowane "Spotkania z budownictwem".
Budownictwo w dniu dzisiejszym stanowi jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Inwestycje budowlane wokół nas są bardzo zauważalne - budowy nowych domów, przebudowy i remonty oraz wizualizacje nowych budynków na banerach reklamowych dosłownie nas otaczają.

W odpowiedzi na ten stan rzeczy, już w najbliższy piątek 14 czerwca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. St. Pigonia w Krośnie odbędą się otwarte seminaria zatytułowane "Spotkania z budownictwem". Początek o godz. 17:00 w Auli PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Seminaria będą poruszały szereg istotnych spraw, o których powinniśmy wiedzieć jako obecni lub przyszli Inwestorzy. - Mamy nadzieję, że zainteresują również miłośników otaczającej nas architektury - jej historii ale tez i przyszłości. Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na jakość świadczonych usług, walory użytkowe technologii stosowanych powszechnie na budowach, ich wpływ na nasze zdrowie i domową ekonomię, również na pomijane nagminnie aspekty ekologiczne i ergonomiczne budynków. Każde spotkanie będzie podzielone na prelekcję z wybranej dziedziny architektury i inżynierii budowlanej - mówi dr architekt Marek Gransicki z Zakładu Budownictwa PWSZ Krosno.

CHAŁUPA Z XVII WIEKU WG PR. JERZEGO CZJAJKOWSKIEGO WIZJA ARTYSTYCZNA.jpg

- Zapewne znajome są Państwu pojęcia zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego budownictwa. Przez wielu traktowane są jako kolejne odgórne zarządzenia utrudniające życie. W rzeczywistości stanowią kierunek w gospodarce bardzo istotny dla każdego z nas na płaszczyźnie ekonomii, komfortu życia, a nawet zdrowia fizycznego. O tym również chcemy Państwu opowiedzieć, byśmy zdawali sobie sprawę z tego, co przyniosą następne lata i kolejne przemyślenia w kwestii zużywanej przez nasze domy energii i to nie tylko tej „codziennej”, ale również potrzebnej do produkcji i utylizacji materiałów użytych do ich budowy. Nasze przedsięwzięcie zaplanowaliśmy w formie cyklu kwartalnych spotkań dla wszystkich, których interesować będą opowieści o budownictwie sprzed wieków, które na wielu płaszczyznach nie ustępowało nowoczesnemu, a w niektórych aspektach nawet znacząco je przerastało. Przedstawimy też nasze własne opracowania najnowszych rozwiązań budowlanych, które były prezentowane na konferencjach naukowych w renomowanych uczelniach - dodaje Marek Gransicki.

Następne spotkanie planowane jest na wrzesień br., a krótki, tegoroczny cykl zamknie wielotematyczna konferencja naukowa na wiosnę roku następnego. - Chcemy w przyszłości przy okazji naszych spotkań organizować konkursy architektoniczno-budowlane dla uczniów szkół średnich i wciągać młodzież do badań i projektów, a wszystkich zainteresowanych zapraszać do współpracy w organizowaniu innowacyjnego budownictwa w najbliższych i dalszych okolicach. Serdecznie Państwa zapraszamy na nasze seminaria wierząc, że uda nam się w prostych słowach przedstawić wiele aspektów architektury i budownictwa, które są warte poznania ze względu na tradycję regionalną. W odniesieniu do dnia dzisiejszego w budownictwie, wskażemy szereg złych praktyk naszego rynku budowlanego, aby w przyszłości nasz Instytut Politechniczny mógł służyć miejscowej Społeczności nie tylko poprzez kształcenie przyszłej kadry, ale również przez wprowadzanie dobrych praktyk dla tych, którzy będą chcieli z nich skorzystać. - dodaje Marek Gransicki.Udostępnij ten artykuł znajomym: