Od 28 maja do 6 czerwca br. będzie prowadzona wiosenna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że prowadzone szczepienie obejmie teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich).

Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna-jesień) wykładaniu szczepionki. Wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Mieszkańcy proszeni są, by nie podnosić szczepionek, przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy. W przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem. Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej. W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.