Od najbliższego poniedziałku będzie udostępniony dla ruchu nowy most w Odrzykoniu. Jego budowa kosztowała ponad 4 mln zł.
Most w Odrzykoniu na rzece Wisłok w ciągu drogi powiatowej łączy drogę wojewódzką Twierdza - Krosno z drogą powiatową Kobyle - Łęki Strzyżowskie - Bratkówka - Odrzykoń. Obecne władze powiatu krośnieńskiego zdecydowały, że w miejscu starego trzeba będzie wybudować nowy. W październiku ub. roku przystąpiono do rozbiórki starego mostu, a prace przy budowie nowego rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku i wraz z pracami wykończeniowymi trwały do maja.

- Nowy most jest konstrukcją trójprzęsłową, ma 64 metry długości i ponad 9 metrów szerokości, dwa pasy ruchu i chodnik dla pieszych. Nośność mostu wynosi 40 ton. Badania próbnego obciążenia potwierdziły, że jest bezpieczny i nadaje się do eksploatacji na tę klasę obciążenia - powiedział Rafał Smoroński, inspektor nadzoru inwestorskiego.

Jan Krygowski
Jan Krygowski, sołtys Odrzykonia

Pod wrażeniem nowo wybudowanego mostu jest sołtys Odrzykonia Jan Krygowski.

- Ten, który był poprzednio już się rozsypywał i była konieczność jego rozebrania do fundamentów. Nowy most będzie wreszcie prawdziwym łącznikiem Odrzykonia, jak się mówi potocznie, z resztą świata. Dziękujemy władzom Powiatu Krośnieńskiego że dostrzegły nasz problem i postanowiły zrealizować tę inwestycję - stwierdził sołtys Jan Krygowski.

Starosta krośnieński Jan Pelczar podkreślił, że prace przebiegały w czterech etapach, były realizowane przez firmę Wolmost z Rzeszowa bardzo sprawnie i kierowcy nie muszą korzystać już z objazdów.

- Sprzyjała też pogoda, która pomogła w zakończeniu prac znacznie przed planowanym terminem. Zgodnie z harmonogramem, inwestycja miała zostać zakończona do 30 października br. - powiedział starosta Jan Pelczar.

Przed powiatem czekają do realizacji kolejne inwestycje, również w gminie Wojaszówka.

Jan Pelczar
Jan Pelczar, starosta krośnieński

- Nie ukrywam, że bardzo cieszę się z budowy tego mostu, aczkolwiek moim największym marzeniem jest most w Łączkach Jagiellońskich. Mam nadzieję, że tam również będziemy uczestniczyć w otwarciu, jak dzisiaj w Odrzykoniu i cieszyć się z mieszkańcami, że mamy bezpieczne mosty i drogi- powiedziała Iwona Stefanik, radna powiatu krośnieńskiego.

Budowa mostu w Odrzykoniu kosztowała nieco ponad 4 mln zł. Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wyniosło ponad 2,9 mln zł, a z budżetu powiatu przeznaczono na tę inwestycję ponad 1 mln zł.

nowy most w Odrzykoniu
Nowy most ma długość 64 metry

Oficjalne otwarcie mostu odbyło się 29 maja, a symboliczną wstęgę przecięli starosta Jan Pelczar, wicestarosta Andrzej Guzik, prezes zarządu firmy Wolmost z Rzeszowa Zbigniew Wolan, członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego Marian Pelczar, radny Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Dżugan i sołtys Odrzykonia Jan Krygowski.

Most poświęcił ks. Paweł Pernal z parafii w Odrzykoniu.