Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak zachęca księży proboszczów do wywieszenia w gablotach informacyjnych plakatu Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Ale nie tylko.
Prymas Polski - Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w liście pisze między innymi, że skandal wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych oraz zaniedbania i błędne reakcje przełożonych kościelnych na te wydarzenia spowodowały poważny kryzys w Kościele.

- Próbując się z nim zmierzyć, musimy przede wszystkim myśleć o osobach skrzywdzonych, dostrzec w nich twarz zranionego Chrystusa i przyjść im z pomocą. Tego uczy nas Jezus: "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25,40) - napisał w liście ks. abp Wojciech Polak.

Jak zaznaczył prymas, wśród działań Kościoła w Polsce na rzecz osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym we wspólnocie kościelnej bardzo ważne miejsce zajmuje Inicjatywa "Zranieni w Kościele". To dzieło świeckich katolików będące wyrazem ich odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła.

Arcybiskup Wojciech Polak zachęcił proboszczów do wywieszenia w gablotach informacyjnych plakatu Inicjatywy "Zranieni w Kościele" oraz przekazania w ogłoszeniach duszpasterskich informacji o numerze telefonu i terminie dyżuru. Dla ułatwienia, podał też księżom propozycję treści ogłoszenia: "W gablocie parafialnej znajduje się informacja o Inicjatywie "Zranieni w Kościele". Jest to telefon wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie we wspólnocie Kościoła czynny w każdy wtorek od godz. 19 do 22. Wszystkie osoby w ten sposób zranione, potrzebujące wysłuchania, rady i wsparcia, zachęcamy do skorzystania z tej bezpłatnej, anonimowej i profesjonalnej pomocy".