Za ponad rok otoczenie Szkoły Podstawowej w Równem, gm. Dukla zmieni się nie do poznania. Kosztem ponad 1,7 mln zł powstanie nowa sala gimnastyczna.
Do Szkoły Podstawowej im. Marii i Michała Krukierków w Równem, łącznie z oddziałami przedszkolnymi, uczęszcza ponad 150 uczniów. Uczniowie nie mają jednak do dyspozycji sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia. Na nową czekają od wielu lat.

- Cały czas korzystamy z małej, zastępczej salki gimnastycznej. Ze względu na panującą wilgoć, nie są to na pewno dla uczniów, jak i nauczycieli komfortowe warunki. Organizując szkolne akademie, czy spotkania okolicznościowe musimy nieraz korzystać z pomieszczeń domu ludowego - mówi Katarzyna Reczkowska-Buryła, dyrektor Szkoły Podstawowej w Równem.

Katarzyna Reczkowska-Buryła
Katarzyna Reczkowska-Buryła, dyrektor Szkoły Podstawowej w Równem

Na szczęście już za rok ma się to zmienić. Na początku czerwca przy SP w Równem rozpoczęły się prace przy budowie nowej, długo oczekiwanej sali gimnastycznej. Wykonawcą zadania jest firma Pro-Inwest Mariusz Szczepański z Krosna. Obiekt być gotowy do końca lipca przyszłego roku, tak by uczniowie mogli z niej korzystać od początku roku szkolnego 2021/2022.

- Dzięki tej inwestycji w godziwych warunkach będą mogli rozwijać swoje pasje sportowe. Młodzi mieszkańcy Równego na pewno na to zasłużyli - dodaje Katarzyna Reczkowska-Buryła.

Cała inwestycja polega na rozbudowie szkoły o salę gimnastyczną z łącznikiem komunikacyjnym oraz przebudowie przyziemia budynku dla potrzeb zaplecza szatniowo-sanitarnego i magazynowego nowej sali gimnastycznej.

Piotr Uruski
Poseł Piotr Uruski podpisuje akt erekcyjny

- Nowa sala będzie miała wymiary 12x24x6,6 m. Całkowity koszt budowy to 1 715 850,00 zł. Udało nam się pozyskać dofinansowanie na budowę sali gimnastycznej z Ministerstwa Sportu ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zadania inwestycyjnego w ramach Programu Sportowa Polska - Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej - Edycja 2019. Wartość dofinansowania to 50% kosztów kwalifikowalnych zadania - mówi burmistrz Dukli Andrzej Bytnar.

Piotr Babinetz i Katarzyna Reczkowska-Buryła
Wśród osób, które uczestniczyły w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego był poseł Piotr Babinetz

- Od samego początku za sprawą burmistrza Andrzeja Bytnara, dyrektor Katarzyny Reczkowskiej-Buryły staraliśmy się o realizację tej inwestycji. Pierwotnie dofinansowanie z tego programu miało trafić do gminy Komańcza. Gmina ta jednak zrezygnowała i poprosiłem w Ministerstwie Sportu, by pieniądze trafiły do gminy Dukla, do szkoły w Równem. Udało się je przenieść i mam nadzieję, że w przyszłym roku dzieci, młodzież oraz dorośli z Równego będą korzystać w nowej sali - dodaje poseł Piotr Uruski.

Andrzej Bytnar
Burmistrz Dukli Andrzej Bytnar

Jak podkreśla burmistrz Andrzej Bytnar, nie jest to jedyna tego rodzaju inwestycja w gminie Dukla. W budżecie gminy zaplanowano środki na budowę boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Głojscach.

- Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Sportu w ramach Programu Sportowa Polska. Wniosek o dofinansowanie złożyliśmy też w przypadku sali gimnastycznej w Tylawie - dodaje burmistrz Dukli.

Plac budowy sali gimnastycznej w Równem
Plac budowy

Uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego, wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę sali gimnastycznej w Równem oraz poświęcenie miejsca pod budowę odbyło się 9 czerwca.

Uczestniczyli w nim udział między innymi posłowie Piotr Babinetz i Piotr Uruski, starosta krośnieński Jan Pelczar, władze gminy Dukla z burmistrzem Andrzejem Bytnarem, jego zastępcą Łukaszem Pirogiem i przewodniczącym Rady Miejskiej Mariuszem Folcikiem, radny Powiatu Krośnieńskiego Józef Bek, rodzice z przewodniczącą Rady Rodziców Edytą Bałon.

Plac pod budowę poświęcił proboszcz parafii Równe, ks. Wojciech Kisiel.

Zobacz zdjęcia z uroczystości: