Czterdzieścioro dwoje dzielnicowych policjantek i policjantów wzięło udział w eliminacjach wojewódzkich konkursu "Dzielnicowy Roku". Najlepszym okazał się młodszy aspirant Marcin Paszkiewicz z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.
Od rana na terenie Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie trwały zmagania o miano najlepszego policjanta dzielnicowego na Podkarpaciu. Wojewódzkie eliminacje konkursu rozpoczął pisemny test z wiedzy policyjnej. Test składał się z 60 pytań i obejmował m.in. tematykę zapobiegania przemocy w rodzinie, przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej, a także wiele innych zagadnień z zakresu działania policjantów służby prewencyjnej ukierunkowanej na profilaktykę społeczną i prewencję kryminalną.

W kolejnym etapie zmagań o miano Dzielnicowego Roku funkcjonariusze musieli się wykazać umiejętnościami praktycznymi podczas specjalnie zaaranżowanych scenek. Pod czujnym okiem komisji konkursowej trzeba było zaprezentować znajomość zagadnień prewencji, prawa i psychologii. Szczególnie ważne były m.in. aspekty komunikacji werbalnej i niewerbalnej, stworzenie przyjaznej atmosfery dla osoby zgłaszającej swoje problemy i wskazywanie możliwych rozwiązań tych problemów.

Marcin Paszkiewicz

W wojewódzkim finale konkursu udział wzięli dzielnicowi, którzy zajęli I i II miejsce w eliminacjach powiatowych - w sumie 2 policjantki i 40 policjantów dzielnicowych. Po podsumowaniu punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach najlepszym policjantem dzielnicowym na Podkarpaciu okazał się mł.asp. Marcin Paszkiewicz z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Drugie miejsce zajął st. asp. Tomasz Totko z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. To oni będą reprezentować podkarpackich Policjantów w ogólnopolskim finale konkursu, który odbędzie się w dniach 13-15 października w Szkole Policji w Katowicach. Trzecie miejsce we współzawodnictwie zajął asp. Łukasz Pietrucha z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach.

Marcin Paszkiewicz

Puchary i nagrody w imieniu Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinspektora Zdzisława Stopczyka oraz Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów aspiranta sztabowego Józefa Bąka, wręczył zwycięzcom Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie podinspektor Piotr Kluz oraz Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów. Nagrody najlepszym dzielnicowym w imieniu Władysława Ortyla - Marszałka Województwa Podkarpackiego wręczył Waldemar Szumny - pełnomocnik marszałka.

Ogólnopolski finał konkursu odbędzie się w połowie października w Katowicach.

Udostępnij ten artykuł znajomym: