Popularna trasa prowadząca od Zamku Kamieniec przeszła gruntowny remont. Co mogą podziwiać turyści?
Leśnicy spodziewają się tego lata wzmożonego ruchu turystycznego, stąd kilka nowych propozycji. Jedną z nich jest odnowiona ścieżka "Przy Zamku Kamieniec". Popularna trasa prowadząca od zamku w dolinę potoku Bierska to urządzona ponad 20 lat temu ścieżka edukacyjna. Jej elementy w tym czasie wielokrotnie naprawiano, ale w tym roku przeszła gruntowny remont, łącznie z korektą przebiegu, eliminującą kolizje z gruntami prywatnymi.

- Wymieniliśmy mostki nad strumieniami, założyliśmy nowe barierki, stelaże oraz tablice dydaktyczne, ale co najważniejsze, wykonaliśmy również nowe ogrodzenie cmentarza cholerycznego i deszczochron, który pozwoli odpocząć w trakcie wędrówki. Całość kosztów remontu to około 24 tys. zł - informuje Artur Paczkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce.

Trasa Przy Zamku Kamieniec

Ścieżka zaczyna się pod ruinami Zamku Kamieniec i pozwala poznać wartości przyrodnicze i historyczne terenu wraz z walorami widokowymi kamienieckiego wzgórza. U wylotu wąwozu mija dwie potężne skałki tworzące naturalną bramę. Tu często można spotkać osoby uprawiające wspinaczkę.

- Następnie trasa wije się pośród drzewostanu jodłowo-sosnowego i do przystanku umieszczonego pomiędzy niewielkimi wychodniami piaskowca ciężkowickiego (dawny kamieniołom), skąd dochodzi do zbiorowej mogiły mieszkańców Odrzykonia, Czarnorzek i Korczyny, zmarłych podczas epidemii cholery w roku 1831 oraz w latach: 1849, 1854 i 1855. Wokół sześć ponad 100-letnich daglezji, uznanych w 1998 roku za pomnik przyrody o nazwie "Daglezje w Odrzykoniu" - opowiada Edward Marszałek rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Stąd trasa wspina się na strome wzgórze i poprzez miejsce zwane „Harcerską Polaną” dochodzi do granicy lasu. Dalej w dolinę Potoku Zamkowego, a następnie wspina na strome zbocze kierując z powrotem w stronę Kamieńca. Ogółem długość trasy wynosi 1,5 km, a czas przejścia około jednej godziny. Różnica poziomów pomiędzy najniższym a najwyższym punktem ścieżki sięga 110 m. Ścieżka powstała w 1997 roku z inicjatywy Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych.

Trasa Przy Zamku Kamieniec

Na terenie lasów w zasięgu RDLP w Krośnie funkcjonuje ponad 400 obiektów służących turystyce i edukacji leśnej społeczeństwa, w tym: ośrodki edukacji leśnej, izby edukacji leśnej, leśne wiaty edukacyjne tzw. zielone klasy, a także wieże i platformy widokowe oraz ponad 90 ścieżek dydaktycznych. Przez podkarpackie lasy wiedzie również 278 różnych szlaków turystycznych, w tym pieszych, konnych i rowerowych.

O wszystkich obiektach turystycznych można dowiedzieć się na stronach internetowych nadleśnictw, w zakładce: Turystyka > Miejsca i obiekty > na portalu Czaswlas wybierając tam nazwę konkretnego nadleśnictwa.

Trasa Przy Zamku Kamieniec

- Zachęcamy do szukania i odwiedzania nowych leśnych obiektów turystycznych, co przyczyni się do zmniejszenia ruchu turystycznego w najbardziej popularnych i znanych miejscach, a jednocześnie do poznawczego spotkania z lasem. Zwracamy jednak uwagę, z racji ciągle panującej pandemii, na zachowanie bezpieczeństwa w czasie korzystania z leśnego wypoczynku. W trosce o siebie i innych stosujmy się do zasad bezpiecznego korzystania z lasu zawartego w publikowanych na naszych stronach 14 punktach - dodaje Edward Marszałek.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.