Tydzień przed wyborami prezydenckimi Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski wydało specjalny komunikat. Jak powinien zachować się Kościół?
W specjalnym komunikacie Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że biskupi już w 2005 r. we wskazaniach KEP do nowego wydania Odnowionego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego zwracali uwagę, że "ambony nie powinno się wykorzystywać do wystąpień (przemówień), które nie są związane z proklamacją Słowa Bożego".

- Katolicy, oczywiście tak jak inni obywatele, mają prawo do czynnego zaangażowania w politykę dla dobra wspólnego, ale kościoły nie są miejscami, w których mogą być podejmowane działania z tym związane. Chrześcijanie od ponad dwóch tysięcy lat głoszą prawdę o miłości Boga do każdego człowieka, niezależnie od jego życiowej sytuacji. Kościół nikogo nie wyklucza ze swej wspólnoty, ale stawia także do realizacji konkretne wymagania, które wskazuje Dekalog, Ewangelia, nauka społeczna Kościoła katolickiego, a potwierdzają je kolejni papieże - powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

Rzecznik podkreślił też, że msze św., nabożeństwa i liturgie są czasem rzeczywistego spotkania człowieka z Bogiem, budowania wspólnoty, pogłębiania wiary i korzystania z sakramentów. Ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego oraz, że Kościół nie może angażować się w żadną z kampanii wyborczych, gdyż nie jest to jego rolą.

- Jeżeli w jakimś miejscu, w kościele lub budynku parafialnym, pojawia się przypadek agitacji wyborczej, należy uznać to za naganne i niezgodne z misją Kościoła, którą jest głoszenie Ewangelii każdemu człowiekowi, niezależnie od poglądów politycznych. Świątynie nie są miejscami do uprawiania polityki, ale - jak podkreślał Jezus Chrystus - są domami modlitwy - dodał ks. Paweł Rytel-Andrianik.

~cynik

28-06-2020 14:13 8 24

Księża są obywatelami RP i jak każdy mają prawo wyrażać swoje opinie i poglądy. Dobrze pamiętam czasy, kiedy wszędzie uczono nas miłości do Sowieckiego Sojuza. Zakłamując historię Polski i Polskiego Narodu. Pomimo szykan komunistycznych władz, księża patrioci nie bali się z ambony głosić prawdy.
Odpowiedz

~Heck

28-06-2020 08:08 8 28

Helena, jesteś naiwna.
Odpowiedz

~helena

27-06-2020 19:48 7 29

Moze się skonczą tance z Rydzykiem. i całowanie po rękach biskupow.Może Częstochowa stanie sle sanktuarium dla wierzących a nie amboną dla hipokryzji cynicznych politykow.MOŻE TSUNAMI ZMIECIE NIEGODZIWYCH HIERARCHOW,którzy sprzeniewierzyli się nauce Chrystusa i nie mają z etyką nic wspolnego..BEZ TEGO TSUNAMI KOŚCIOLY OPUSTOSZEJĄ.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.