Coraz więcej placówek medycznych wystawia i realizuje e-skierowania. Sprawdź, czy Twoja przychodnia w Krośnie i powiecie krośnieńskim może zrealizować e-skierowanie.
W Polsce trwa wdrożenie skierowań w postaci elektronicznej, właśnie wystawione zostało 100 tys. e-skierowanie. Od początku uruchomienia, czyli od lutego 2019 roku z tego e-rozwiązania skorzystało ponad 76 tys. pacjentów.
8 stycznia 2021 roku e-skierowania w Polsce będą obowiązkowe dla większości usług medycznych. Jednak już teraz ta e-usługa staje się coraz bardziej popularna. W okresie od stycznia do maja 2020 roku lekarze wystawiali średnio ok. 13 tys. e-skierowań miesięcznie, to ponad dwa razy więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Rekordowym miesiącem był maj 2020 roku, wystawiono wtedy ponad 26 tys. e-skierowań. Najmłodszy lekarz, który wystawił e-skierowanie ma 25 lat, a najstarszy 90. Najwięcej e-skierowań wystawianych jest na świadczenia medyczne dotyczące chorób oka oraz w chorobach układu kostno-mięśniowego.

- Zaletą e-skierowania jest możliwość uzyskania go w trakcie e-wizyty, a następnie zapisania się bez wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się z poradnią telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod i swój nr PESEL. W przypadku e-skierowania nie obowiązuje 14-dniowy termin na dostarczenie dokumentu do placówki, e-skierowanie jest jej udostępnione w systemie informatycznym. Jedynie jeżeli placówka nie jest jeszcze podłączona do systemu e-zdrowie (P1) musimy jej dostarczyć wydruk informacyjny e-skierowania z odręcznym podpisem lekarza, który je wystawił - informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Zdrowia w Rzeszowie.

Jak dodaje rzecznik, e-skierowanie ułatwia codzienną pracę lekarza, który je wystawia oraz placówki, która będzie je realizować. W momencie, gdy pacjent przekaże dane dostępowe do e-skierowania w postaci 4-cyfrowego kodu oraz numeru PESEL, zostaną pobrane automatycznie do systemu rejestracji wszystkie niezbędne do zapisu informacje. Zarówno te o wskazanych świadczeniach, ale również dotyczące danych pacjenta. Dzięki temu nie ma konieczności ręcznego przepisywania danych do systemu, co skraca proces rejestracji.

E-skierowania wystawiane są już w ponad 2,3 tys. placówek w całej Polsce, wśród nich jest kilkanaście z Krosna i powiatu krośnieńskiego: NZOZ Amicus z Korczyny, Centrum Medyczne Zdrowy Styl z Krosna, Przychodnia Lekarska Medicus z Krosna, SPGZOZ z Miejsca Piastowego, SPGZOZ z Krościenka Wyżnego, Centrum Medyczne Medmar z Krościenka Wyżnego, Centrum Usług Medycznych Eskulap z Krosna, Hipokrates z Krosna, SPGZOZ z Rymanowa, SPZOZ Gminna Przychodnia Lekarska z Iwonicza-Zdroju, NZOZ S.A.-Med z Krosna, Centrum Medyczne Bożena Krochmal ze Zręcina, SPGZOZ z Jedlicza, Specmed z Krosna.

Pełna lista z całej Polski lista jest dostępna pod adresem pacjent.gov.pl/gdzie-zrealizujesz-e-skierowanie.