Blisko półtorakilometrowy odcinek drogi powiatowej Wróblik Królewski - Ladzin już gotowy. Jeszcze w tym roku ma być gotowy kolejny: Milcza - Besko, w ramach dużego projektu z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych.
Oficjalne otwarcie blisko półtorakilometrowego odcinka drogi powiatowej od Wróblika Królewskiego do Ladzina (gm. Rymanów) odbyło się 25 czerwca.

- Droga została przebudowana dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych. Koszt przebudowy wyniósł nieco ponad 2 mln zł. Starostwo Powiatowemu w Krośnie udało się pozyskać na to zadanie 80-procentowe dofinansowanie - powiedział starosta krośnieński Jan Pelczar.

Starosta krośnieński Jan Pelczar
Starosta krośnieński Jan Pelczar

Uczestniczący w otwarciu drogi wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że obowiązkiem ministerstwa jest wspieranie Polski lokalnej choćby poprzez Fundusz Dróg Samorządowych.

- Cieszę się, że inicjatywa ta, tak pięknie zagościła i tak dobrze została odebrana w samorządach w całej Polsce. Na Podkarpaciu widać szczególną aktywność wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów. Pokazuje to skalę potrzeb w województwie podkarpackim. Zapewniam jednak, że kwoty w ramach tego funduszu będą cały czas wysokie. W perspektywie 10 lat na wsparcie modernizacji dróg gminnych i powiatowych przeznaczymy 36 mld zł - stwierdził wiceminister Rafał Weber.

Rafał Weber
W gminie Rymanów gościł wiceminister infrastruktury Rafał Weber (w środku)

Dwa nabory już się odbyły, a na początku lipca wojewoda Ewa Leniart ogłosi nabór na rok 2021.

- Zachęcam samorządowców z powiatu krośnieńskiego do składania wniosków i mam nadzieję, że kolejne drogi będą wyglądały jak ta przebudowana w Ladzinie. Życzyłbym sobie, żeby Polska lokalna wyglądała jak ta droga, wykonana na miarę XXI wieku, z podniesionym przejściem dla pieszych, chodnikami doprowadzającymi do zatoczki autobusowej czy pasami wibrującymi ostrzegającymi kierowcę przed dojazdem do przejścia dla pieszych. Jestem pod wrażeniem, w jaki sposób została zmodernizowana - dodał Rafał Weber.

Otwarcie drogi w Ladzinie

Wiceminister Weber podkreślił też rolę posła Piotra Babinetza z Krosna, który przekazuje do ministerstwa wszystkie sygnały od samorządowców, często przypominając o ważnych sprawach dla powiatu krośnieńskiego.

- Dziękuję, że ministerstwo zabezpiecza środki z Funduszu Dróg Samorządowych. Służy to mieszkańcom naszego powiatu, poprawia ich bezpieczeństwo na drogach choćby poprzez budowę chodników, czy bezpiecznych przejść - powiedział starosta Jan Pelczar.

Wyremontowaną drogę poświęcił ks. Krzysztof Mierzejewski z parafii Rymanów.

Wspólne zdjęcie

W oficjalnym otwarciu drogi po remoncie wzięli udział również między innymi poseł Piotr Babinetz, wicestarosta Andrzej Guzik, dyrektor - etatowy członek Zarządu Powiatu Monika Subik, władze gminy Rymanów z burmistrzem Wojciechem Farbańcem i wiceburmistrzem Grzegorzem Wołczańskim, prezes Rejonu Budowy Dróg i Mostów w Krośnie Andrzej Zygar.

Wykonawcą odcinka Wróblik Królewski - Ladzin był Rejon Budowy Dróg i Mostów z Krosna. Obecnie ten sam wykonawca prowadzi II etap, czyli przebudowę drogi powiatowej na odcinku od Milczy w kierunku Beska. Ten odcinek ma być gotowy do października br.

Zdjęcia z uroczystości: