To się wydarzyło w lipcu 20, 15, 10 i 5 lat temu (wybór subiektywny).

2000

- 4 lipca w godzinach popołudniowych nad częścią powiatu krośnieńskiego przeszła gwałtowna burza z wyładowaniami atmosferycznymi, opadami deszczu, gradu i bardzo silnym wiatrem. Największe straty odnotowano w Odrzykoniu, gdzie zerwany został dach na budynku szkoły wraz masztem telekomunikacyjnym. Z kolei w Krościenku Wyżnym na budynek mieszkalno-gospodarczy spadła gruba odnoga dębu rosnącego w pobliżu.

Zniszczony dach szkoły w Odrzykoniu
Potężna wichura zniszczyła dach szkoły w Odrzykoniu


Grad na poboczu drogi w Odrzykoniu
Grad na poboczu drogi w Odrzykoniu


Drzewo na budynku w Krościenku Wyżnym
Drzewo uszkodziło budynek mieszkalno-gospodarczy w Krościenku Wyżnym


- Jubileusz 75-lecia świętowali druhowie z OSP w Bratkówce, gm. Wojaszówka. Z tej okazji otrzymali nowy sztandar. Oddano również do użytku nową część remizy. Symboliczną wstęgę przecięli wójt Stanisław Blicharczyk i starosta krośnieński Jan Juszczak.

- 16 lipca w domu kultury w Odrzykoniu odbył się VIII Zjazd Stowarzyszenia Odrzykoniaków. W jego trakcie tytułem Honorowego Prezesa wyróżniono Izydora Zajdla. Wybrano też nowe władze. Prezesem została Maria Boczar, a wiceprezesami Ludwik Łach i Zofia Korona.

2005

- 4 lipca żołnierze z patrolu saperskiego z Rzeszowa wywieźli z Krosna "zardzewiałą śmierć". Pocisk artyleryjski 120 mm z urwanym zapalnikiem został znaleziony przy rzece Lubatówka.

Niewybuchy w Lubatówce
"Zardzewiała śmierć" została znaleziona przy Lubatówce w Krośnie


Saperzy z Rzeszowa z pociskiem
Pociskiem zajęli się saperzy z Rzeszowa


- Po raz piąty Krosno gościło uczestników Kolarskiego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. III etap ze Starego Sącza do Krosna liczył 220 km. Jako pierwszy linię mety na krośnieńskim rynku minął Adam Wadecki. Zawodnik grupy Intel Action wyprzedził Marcina Gębkę i Piotra Zaradnego.

Włodarze Krosna w oczekiwaniu na przyjazd włodarzy
W oczekiwaniu na przyjazd kolarzy


Finisz III etapu na krośnieńskim rynku
Finisz III etapu na krośnieńskim rynku


Najlepsi kolarze na podium w Krośnie
Najlepsi kolarze na podium wraz z wręczającymi nagrody


- St. post. Adam Pasztyła i st. post. Jerzy Szwast z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie zajęli trzecie miejsce w turnieju par patrolowych w województwie podkarpackim. Policjantów z Krosna wyprzedziły jedynie dwie pary z Oddziałów Prewencji Policji w Rzeszowie.

Jerzy Szwast i Adam Pasztyła
Starsi posterunkowi Jerzy Szwast i Adam Pasztyła


- Jubileusz 5-lecia działalności świętowała orkiestra dęta OSP z Iskrzyni. Orkiestra została założona w 2000 roku przez Wacława Pelczara i Wiesława Wojnara. Oficjalnie, po raz pierwszy zagrała podczas mszy św. rezurekcyjnej w miejscowym kościele parafialnym.

- Tańce i przyśpiewki z różnych stron Polski w wykonaniu zespołów polonijnych można było zobaczyć i usłyszeć w Rymanowie-Zdroju. Do kurortu zawitali uczestnicy XIII Światowgo Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

Zespół Cracovia z Kanady w Rymanowie-Zdroju
Zespół "Cracovia" z Kanady w parku zdrojowym w Rymanowie-Zdroju


- Po raz trzeci zespoły reprezentujące sołectwa z gminy Rymanów rywalizowały o puchar burmistrza Jana Rajchla. Po rozegraniu dziesięciu konkurencji ze zmagań zwycięsko wyszła Posada Górna. Na drugim miejscu uplasowało się Deszno, a na trzecim Wróblik (połączone siły Wróblika Szlacheckiego i Wróblika Królewskiego).

Stoisko z potrawami regionalnymi
Stoisko z potrawami regionalnymi przygotowane przez Posadę Górną


Dominika Farbanie i Wojciech farbaniec
Piosenkę o Desznie wykonali Dominika Farbaniec przy akompaniamencie Wojciecha Farbańca


2010

- 11 lipca odbyła się XVIII edycja Biegu Szlakiem Marii Konopnickiej. Trasa liczyła 11 kilometrów i wiodła spod Dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu do Dobieszyna. Na starcie stanęło 110 zawodniczek i zawodników. Wśród mężczyzn pierwszy na metę przybiegł Taras Salo z Ukrainy, a wśród kobiet Izabela Zatorska.

- Na torze żużlowym w Krośnie rozegrano półfinał indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu. Bezkonkurencyjnym okazał się Tomasz Gollob (Caelum Stal Gorzów), który zdobył komplet 15 punktów. Drugi był Adrian Miedziński a trzeci Piotr Protasiewicz. Zmagania najlepszych polskich żużlowców oglądało około 7 tysięcy sympatyków czarnego sportu.

- 101 funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe. Wręczono również medale „Za zasługi dla Policji”, odznaki „Zasłużony Policjant” oraz medale „Za zasługi dla pożarnictwa”. Uroczysty apel z okazji Święta Policji odbył się na placu przy budynku KMP w Krośnie. Wcześniej w kościele pw. Św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli odprawiona została msza św. w intencji policjantów i ich rodzin.

Insp. Kazimierz Mruk wręcza odznakę Zasłużony Policjant Jerzemu Dobrowolskiemu
Insp. Kazimierz Mruk wręcza odznakę „Zasłużony Policjant” Jerzemu Dobrowolskiemu. Obok Józef Litarowicz i Zdzisław Tomoń. Pierwszy z lewej Komendant Miejski Policji w Krośnie mł. insp. Krzysztof Guzik


Policjanci odbierają akty nominacyjne
Policjanci odbierają akty nominacyjne na wyższe stopnie służbowe


- Celnicy z Grupy Mobilnej w Krośnie prowadzący działania kontrolne w rejonie byłego przejścia granicznego w Barwinku ujawnili transport z ponad 11 tysiącami sztuk odzieży oznaczonej chronionymi znakami towarowymi znanych firm. Kontrola samochodu i liczenie odzieży z podrobionymi znakami zajęło celnikom 13 godzin.

- Ponad 776 tys. zł kosztował remont Domu Sokoła w Rymanowie mieszczący kino i częściowo Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie. Pierwszą dużą imprezą zorganizowaną w odnowionej sali widowiskowej-kinowej „Sokoła” była VI edycja „Wesela Podkarpackiego” przeniesiona z amfiteatru przy „Zielonym Domku” w Rymanowie-Zdroju ze względu na deszczową pogodę.

2015

- 4 lipca jubileusz 20-lecia powstania gminy Krościenko Wyżne. Pierwsze wybory do nowej Rady Gminy odbyły się 5 marca 1995 r. Wybrano 11 radnych z Krościenka Wyżnego i 4 z Pustyn, a na czele Rady stanął Kazimierz Zygarowicz. Podczas uroczystości jubileuszowych wręczono medale „Za długoletnią służbę”, tytuł Honorowego Obywatela Gminy Krościenko Wyżne dla ks. prałata Jana Szpunara oraz okolicznościowe medale z okazji jubileuszu gminy.

Pamiątkowym medalem uhonorowani zostali wójtowie gminy Krościenko Wyżne
Pamiątkowym medalem uhonorowani zostali wójtowie gminy Krościenko Wyżne. Stoją od lewej: Zenon Lenart, Jan Omachel, Jan Kuźnar. Obok wicewojewoda Grażyna Borek i przewodniczący Rady Gminy Krościenko Wyżne Antoni Dębiec


Medalem pamiątkowym uhonorowani zostali radni
Medalem pamiątkowym uhonorowani zostali radni, którzy pełnili tę funkcję przez minimum 3 kadencje


W imieniu ks. prałata Jana Szpunara
W imieniu ks. prałata Jana Szpunara tytuł Honorowego Obywatela Gminy Krościenko Wyżne odebrał proboszcz, ks. Wiesław Kałamarz


- 25 lipca, po ciężkiej chorobie i 50 latach posługi kapłańskiej, zmarł ks. prałat Jan Szpunar. Był emerytowanym proboszczem parafii Krościenko Wyżne. Funkcję tę pełnił przez 25 lat (1988-2012). Przez wszystkie lata zaangażowany był w życie miejscowej społeczności. Po przejściu na emeryturę pozostał w Krościenku Wyżnym. Ostatnie dni spędził w krośnieńskim hospicjum.

Ks. prałat Jan Szpunar
Ks. prałat Jan Szpunar (1942-2015)


Ks. Jan Szpunar
Ks. Jan Szpunar podczas otwarcia odrestaurowanej Izby Muzealnej w Krościenku Wyżnym (2014 r.)


- Blisko 4 godziny trwał obrzęd weselny przygotowany przez 14 zespołów obrzędowych z całego Podkarpacia. 10. Jubileuszowa edycja „Wesela Podkarpackiego” odbyła się w Rymanowie-Zdroju. Pomysłodawczynią zorganizowania wielkiego plenerowego widowiska weselnego jest Danuta Litarowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie.

Kapela ludowa Rymanowianie
Kapela ludowa „Rymanowianie”


Zespół obrzędowy Haczowskie Wesele
Zespół obrzędowy „Haczowskie Wesele”


Tradycyjne wypieki przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Milczy
Tradycyjne wypieki przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Milczy


Zespół Rymanowianie
Zespół „Rymanowianie” zaprezentował obrzęd „przenosiny”


- 24 lipca, w 71. rocznicę mordu w Lesie Grabińskim w Iwoniczu, odbyły się uroczystości poświęcone tragicznie zmarłym, którzy życie swoje oddali za Ojczyznę. 24 lipca 1944 r. z rąk żołnierzy ukraińskiego batalionu SS-Galizien zginęło 72 członków Armii Krajowej i Batalionów Chłopskiej oraz osób cywilnych.

Uroczystości rocznicowe przy pomniku w Lesie Grabińskim

Udostępnij ten artykuł znajomym: