Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał 6 zgód na instalację nadajników 5G w Krośnie.
Sieć 5G to technologia mobilna piątej generacji, która ma zastąpić dotychczas używane 4G (LTE). Gwarantuje znacznie szybsze i stabilniejsze połączenia oraz pozwala na transmitowanie dużo większych ilości danych znacznie szybciej.

Zaktualizowany początkiem marca br. Narodowy Plan Szerokopasmowy zakłada, że w Polsce do 2025 roku łączność 5G będzie rozwinięta na wszystkich najważniejszych szlakach komunikacyjnych i w głównych ośrodkach miejskich.

5G w Krośnie
UKE wydał zgodę na stację bazową zlokalizowaną na budynku krośnieńskiego szpitala

5G w Krośnie

Dokładnie nie wiemy, ile w Polsce jest stacji bazowych działających już w technologii 5G. Operatorzy na bieżąco powiększająich ich liczbę. Wiemy za to, ile Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał na nie zezwoleń. Na dzień 25 czerwca było ich 2786 w tym 6 na terenie Krosna, wszystkie dla operatora komórkowego Play. Ich lokalizacje to:

Krosno, Korczyńska 57
Krosno, Grodzka 39
Krosno, Sikorskiego 19
Krosno, Tysiąclecia 13
Krosno, Czajkowskiego 82
Krosno, Kolejowa 1

Play nie informuje, czy w podanych lokalizacjach w Krośnie działają już nadajniki 5G. Wg danych na stronie operatora jeszcze nie.

5G w Krośnie
UKE wydał zgodę na stację bazową zlokalizowaną na budynku Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Kontrowersje wokół 5G

Wokół technologii 5G pojawiło się wiele kontrowersji. Głównie obawy dotyczą wpływu 5G na zdrowie. W ostatnim czasie pojawiły się spekulacje, że na rozprzestrzenianie się koronawirusa miała wpływ właśnie nowa technologia. Specjaliści uspokajają, że korzystanie z 5G jest bezpieczne.

W najnowszym raporcie amerykańska agencja FDA wyklucza istnienie związku między falami radiowymi a powstawaniem nowotworów.
Udostępnij ten artykuł znajomym: