Podczas konferencji prasowej na rynku w Krośnie zaprezentowany został program kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP. Na co stawia Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy?
- Dziękuję za wszystkie głosy oddane na Rafała Trzaskowskiego podczas pierwszej tury wyborów. Pokazała ona, że jest ogromna szansa na przywrócenie Polsce normalności i szansa, że będziemy mieli prezydenta wszystkich Polaków, a nie tak, jak sam powiedział Andrzej Duda, iż nie jest prezydentem wszystkich - stwierdziła na początku konferencji posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Frydrych.

Wymieniła też najważniejsze punkty programu, który mają zabezpieczać wszystkie grupy społeczne i diagnozować problemy, z jakimi borykają się Polacy, przedstawiając jego rozwiązania.

Niezwykle ważnym ma być utworzenie specjalnego funduszu dla małych miejscowości i miast, "rozpędzenie" gospodarki, by powstawały nowe miejsca pracy. W ramach stworzonego funduszu pod nazwą "Inwestycje za rogiem", mniejsze miasto, czy powiat mogłoby otrzymać 30 mln zł i to samorządowcy decydowaliby, na co wydać ten grant.

Konferencja na Rynku w Krośnie

- W planach jest także utworzenie funduszu, w ramach którego każda rodzina w Polsce będzie mogła uzyskać wsparcie na ekologiczną modernizację domu lub mieszkania w kwocie 10 tys. zł. Pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na wymianę okien, ocieplenie budynku czy montaż paneli fotowoltanicznych - mówiła Joanna Frydrych.

Rafał Trzaskowski, w przypadku wyboru na prezydenta, zamierza też między innymi zwiększyć środki na służbę zdrowia, co spowoduje zmniejszenie kolejek do specjalistów i szybszy dostęp do leczenia. Obecnie na jednego mieszkańca przypada 2757 zł. W założeniach jest, by w roku następnym kwota ta wzrosła do 3672 zł. Kandydat na prezydenta proponuje też 50 tysięcy stypendiów Prezydenta RP dla najzdolniejszych uczniów po 1000 zł miesięcznie, zwłaszcza z mniejszych miejscowości za wyniki w nauce oraz zaangażowanie obywatelskie i społeczne.

Konferencja na Rynku w Krośnie

W programie znalazło się również „Nowe mieszkanie dla młodych”, dzięki któremu młodzi ludzie będą mogli liczyć na pokrycie przez Państwo wkładu własnego do kredytu. - Program ten już funkcjonował, sprawdził się i dzięki niemu wiele mieszkań zostało wybudowanych i wykupionych - dodała posłanka PO.

Joanna Frydrych podkreśliła też, że 500+ jest bezpieczne i będzie nadal utrzymane, podobnie jak "13 emerytura". Bezpłatne żłobki i przedszkola - program, który sprawdził się w Warszawie pod rządami Rafała Trzaskowskiego, powinien obowiązywać w całej Polsce.

Krystyna Skowrońska
Posłanka Krystyna Skowrońska

Posłanka Krystyna Skowrońska, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Finansów i wiceprzewodnicząca zespołu strażackiego powiedziała, że Polacy wybierając wcześniej prezydenta dali się uwieść hasłu o 8 tysiącach kwoty wolnej od podatku.

- Przez pięć lat nie spełniono jednej najprostszej obietnicy. Dzisiaj Rafał Trzaskowski deklaruje 8 tys. zł jako kwota wolna dla osób, które zarabiają rocznie do 30 tys. zł - powiedziała Krystyna Skowrońska.

Dawid Dudek

Reprezentujący Ochotniczą Straż Pożarną Dawid Dudek przypomniał, że druhowie walczyli o dodatek emerytalny dla strażaków ochotników biorących udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Został złożony projekt obywatelski, ale niestety, obecna władza go "zamroziła".

- Rafał Trzaskowski w swoim programie zapewnia o nim. Proponuje 5 procent do emerytury dla każdego strażaka ochotnika, który minimum 10 lat służył w jednostce operacyjno-technicznej w swojej OSP - powiedział Dawid Dudek.

Antoni Pikul
Antoni Pikul

Antoni Pikul, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego stwierdził, że ważnym elementem programu kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta jest roztoczenie parasola ochronnego nad samorządami.

- W Sejmie złożony jest projekt nowej ustawy o samorządzie, która ten samorząd jeśli nie likwiduje, to bardzo mocno ogranicza. To wojewodowie będą wyznaczali wójtów, burmistrzów, czy prezydentów. Będzie to oznaczało koniec samorządności – stwierdził Antoni Pikul.

W środku Zbigniew Ungeheuer

Z kolei Zbigniew Ungeheuer, radny Rady Miasta Krosna zwrócił uwagę na ogromne podziały wśród społeczeństwa, nawet wśród najbliższych rodzin.

- Z czymś takim jeszcze się nie spotkałem, a to prowadzi do rzeczy najgorszych. Wystarczy spojrzeć wstecz na historię - stwierdził Zbigniew Ungeheuer.