Znamy zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Win "Carpatia Vini" Kombornia 2020. Czy na Podkarpaciu rozwinie się enoturystyka?
Carpatia Vini to jedyny, cykliczny, organizowany na terenie województwa Podkarpackiego międzynarodowy konkurs win. Stanowi on silny element promujący województwo, a zwłaszcza jego południową część w środowiskach winiarzy europejskich, osób zainteresowanych winiarstwem, a także touroperatorów tworzących produkty enoturystyczne. W tym roku międzynarodowy konkurs win dedykowany producentom oraz dystrybutorom wina, odbył się 6 lipca w Dworze Kombornia a zorganizowany został przez Fundację Slow Beskid, Salon Win Karpackich, Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia oraz Stowarzyszenie Kobiety i Wino. Tegoroczny projekt udało się zrealizować przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego.

- "Carpatia Vini" jest kontynuacją konkursu, który od wielu lat organizowało Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia w Łańcucie. Od kilku lat odbywa się w Komborni i według mojej wiedzy jest to jedyny międzynarodowy konkurs z tradycją na Podkarpaciu. Jest to o tyle ważne, że nasze województwo od lat chce być uznawane za jedno z centrów polskiego winiarstwa - powiedział Ryszard Skotniczny, prezes Fundacji Slow Beskid i właściciel Dworu Kombornia podczas konferencji prasowej podsumowującej Międzynarodowy Konkurs Win „Carpatia Vini” Kombornia 2020.

Ryszard Skotniczny
Ryszard Skotniczny, prezes Fundacji Slow Beskid, właściciel Dworu Kombornia

Wiele winnic, które powstają na Podkarpaciu powinno stać się również magnesem dla turystów. Małgorzata Hałkowska, wiceprezes Fundacji Slow Beskid podkreśliła, że Beskid Niski jest takim obszarem województwa podkarpackiego, który jest jeszcze słabo postrzegany przez turystów z Polski i zza granicy, choć jest tutaj ogromny potencjał.

- Mamy fantastyczne obiekty, które przez cały rok oferują możliwość atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, choćby skansen w Bóbrce, Centrum Edukacyjne Magurskiego Parku Narodowego, czy Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Dla wielu turystów te miejsca są zupełnie „terra incognita”. Dlatego też kilka lat temu wspólnie z Ryszardem Skotnicznym i Markiem Nowickim powołaliśmy Fundację Slow Beskid - powiedziała Małgorzata Hałkowska.

Wina biorące udział w konkursie
Wina biorące udział w konkursie

Członkowie fundacji za cel postawili sobie, by tę sytuację zmienić. Jednym z najsilniejszych atutów naszego regionu jest winiarstwo.

- To naszym terenie odrodziło się współczesne polskie winiarstwo i tutaj mamy największą koncentrację winnic w całej Polsce i dlatego jedną z form działania promocyjnego jest pokazywanie winiarstwa i współpraca z winiarzami. Mają one przybliżyć polskie winiarstwo do polskich turystów i jednocześnie uatrakcyjnić ofertę pobytową na Podkarpaciu - tłumaczyła Małgorzata Hałkowska.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono blisko 125 win z 11 krajów: Polski, Węgier, Rumunii, Słowacji, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Włoch, Nowej Zelandii, Australii oraz Stanów Zjednoczonych. W jury znaleźli się winiarze, sommelierzy, sędziowie konkursów winiarskich, osoby związane z tematem wina: Grzegorz Gajos (przewodniczący), Bożena Czynciel, Małgorzata Hałkowska, Mikołaj Skotniczny, Katarzyna Solińska, Adam Mihalko, Richard Hercik, Peter Mihalko, Jakub Skotniczny, Tomasz Stójewski.
Jury przyznało medale złote, srebrne i brązowe w dziewięciu kategoriach win: białe wytrawne, białe półwytrawne, białe półsłodkie, musujące, różowe wytrawne, różowe półwytrawne, różowe półsłodkie, czerwone, słodkie i likierowe. Wśród medalistów znalazło się 16 reprezentacji z Polski: Dwie Granice, Gala, Chodorowa, Podkarpacka Manufaktura Win, Spotkaniówka, Arbor, Fritz, Żuraw, Avra, Alabaster, Nobilis, Nad Źródłem, Zagarle, Dolina Samy Winnica Jankowice, Granice oraz Wiarus.

Carpatia Vini

Grzegorz Gajos, przewodniczący jury, na co dzień kardiolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie podkreślił, że na tegoroczny konkurs zgłoszono znacznie więcej win niż w latach poprzednich.

- Konkursowe wina z roku na rok mają coraz lepsza jakość, zwłaszcza jeśli mówimy o winach polskich. Ostatnie pięć lat to jest ogromny skok w jakości win. Winiarze uczą się i pracują nad jakością– mówił Grzegorz Gajos podczas konferencji prasowej podsumowującej konkurs "Carpatia Vini”.

Bożena Czynciel dodała, że w porównaniu z winami z zagranicy, mamy jeszcze wiele do zrobienia. U nas są inne warunki klimatyczne i używane inne odmiany, dlatego wina maja inny charakter.

- Trzeba mieć świadomość, że nigdy polskie wina, szczególnie czerwone nie będą takie same w porównaniu z winami z krajów cieplejszych. Jednak nie wstydzimy się tych naszych win, mimo trudnych warunków pogodowych, jak to ma miejsce choćby w tym roku - podkreśliła Bożena Czynciel.

W Polsce, w tym i na Podkarpaciu produkowane są przeważnie wina białe, choć ambicja robienia wina czerwonego jest duża, aczkolwiek klimat nie pozwala jeszcze na robienie u nas win czerwonych. Polskie wina charakteryzuje rodzaj używanych szczepów winorośli i są częściowo inne od tych używanych w Niemczech, Francji, Włoszech czy Hiszpanii.
Ogółem do reprezentantów naszego kraju trafiły aż 33 medale, w tym 3 złote.

Medaliści z Podkarpacia to Winnica Dwie Granice z Przysiek, Winnica Wiarus z Jedlicza, Winnica Granice ze Zgłobnia, Winnica Żuraw, Winnica Arbor z Bolestraszyc, Winnica Gala z Ujkowic.

Carpatia Vini

Konkursowi „Carpatia Vini” towarzyszył otwarty warsztat oceny win dedykowany winiarzom, miłośnikom wina oraz osobom pragnącym dopiero rozpocząć swoją przygodę ze światem wina. Jego uczestnicy ocenili partię win, która dzień wcześniej została wybrana przez profesjonalne jury wspomnianego konkursu jako najlepsze, najgorsze i najbardziej kontrowersyjne.
Wydarzenie poprowadził moderator, który wprowadził uczestników w techniczne kanony konkursowej oceny win.

W tym roku odwołane zostały duże imprezy winiarskie podczas wakacji - Dni Wina w Jaśle i Festiwal Win Węgierskich podczas Karpackich Klimatów w Krośnie. W związku z tym w Dworze Kombornia zostanie zorganizowany piknik winiarski, podczas którego między innymi zostaną wręczone medale tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Win „Carpatia Vini” Kombornia 2020. Zaplanowano też koncert kameralny oraz degustację potraw regionalnych w powiązaniu z odpowiednio dobranymi winami z puli konkursowej.

Jednym z patronów medialnych międzynarodowego konkursu win w Komborni był portal terazKrosno.pl

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.